SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Rusya atletlerini doping cezasına rağmen Dünya Atletizm Şampiyonası’na gönderecek

Rusya atletlerini doping cezasına rağmen Dünya Atletizm Şampiyonası’na gönderecek

Rusya Atletizm Federasyonu, gelecek hafta Londra'da başlayacak olan Dünya Atletizm Şampiyonası'na 19 sporcusunu gönderecek. Rusya'nın doping cezası nedeniyle atletler "bağımsız atletler" olarak yarışacak ve dallarında birinci olmaları halinde Rusya Milli Marşı çalınmayacak.

Doping skandalı nedeniyle 2016 Rio’da atletizmden men edilen Rusya, devam eden cezasına rağmen gelecek hafta Londra’da başlayacak olan Dünya Atletizm Şampiyonası’na 19 sporcusunu göndermeyi planlıyor.

Rusya Atletizm Federasyonu yöneticisi Elena Orlova’nın TASS’a (Rusya Haber Ajansı) yaptığı açıklamaya göre doping dosyasında yer almayan 19 sporcunun şampiyonada yarışması için IAAF’e (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) gerekli belgeleri gönderdiklerini açıkladı. 24 Temmuz 2017 Muhsine Gezer IPC Özel Sporcular Dünya Atletizm Şampiyonası`nda bronz madalya kazandı İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen IPC Özel Sporcular Dünya Atletizm Şampiyonası'nda T20 kadınlar 800 metre yarışında kendisinden yaşça büyük yarışçılarla mücadele veren 14 yaşındaki Muhsine Gezer, dünya üçüncüsü oldu. İlgili Haberi Oku

Diamond League’de kadınlar yüksek atlamada yoluna namağlup devam eden ve bu sezon Lozan’da 2.06 metre ile Diamond League rekoru kıran son dünya şampiyonu Mariya Lasitskene ve erkekler 110 metre engellinin favorisi son dünya şampiyonu Sergey Shubenkov’un da aralarında olduğu 19 sporcu şampiyonada yer alacak.

“Bağımsız atletler” olarak adlandırılması beklenen Rus sporcular, Rusya bayrağı altında yarışamayacak ve kazanmaları halinde Rusya Milli Marşı çalınmayacak.

2016 Rio’da IAAF ve IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) özel kararıyla bir tek Darya Klishina kadınlar uzun atlamada mücadele etmiş ve Rusya’yı 2016 Rio’da temsil eden tek atlet olmuştu. 22 Temmuz 2017 Usain Bolt`tan 10 saniyenin altında performans Elmas Lig organizasyonunda piste çıkan Jamaikalı Usain Bolt, bu yıl ilk kez 10 saniyenin altında bir derece yaparak 100 metrede birinci oldu İlgili Haberi Oku