SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Kocaman’dan futbolcularına ‘5 saniye’ kuralı

Fenerbahçe, geçen sezon ortalama 15 saniye olan rakipten top kapma süresini sekiz saniyeye kadar düşürdü. Ancak Aykut Kocaman’a göre bu süre, 5 saniyeye inmeli.

Güncellenme: 08:24, 23/07/2017
Aykut Kocaman’dan futbolcularına ‘5 saniye’ kuralı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın göreve gelişinden bu yana en çok üzerinde durduğu konulardan biri de takımın rakipten top çalma konusunda çok yetersiz olması…

Nitekim sarı lacivertliler topu, rakibe geçtikten sonra ortalama 15 saniye sonra geri alabiliyordu. Kocaman'ın ilk ele aldığı konu bu oldu.

Tecrübeli teknik adam, 5 hazırlık maçı sonunda bu rakamı ortalama 8 saniyeye çekmeyi başardı. Geçen sezona göre bu süreyi 7 saniye azaltan Kocaman'ın asıl hedefi bu ortalamayı 5 saniyeye kadar düşürmek.

İLGİLİ HABER Aykut Kocaman`ın kaleci kararsızlığı! Aykut Kocaman`ın kaleci kararsızlığı!

HÜCUMA DAHA HIZLI ÇIKILACAK

Saha dışında psikolojik faktörler üzerinde duran Kocaman, antrenmanlarda ise sürekli saha yerleşimi ve pres çalışmaları üzerinde duruyor. Sarı lacivertliler hazırlık maçlarında skor anlamında bekleneni veremese de pres ve top çalma konusunda çok önemli bir aşama kaydettiler.

Bu konu üzerinde ısrarla duran Kocaman, günümüz futbolunda set hücumuyla gol atmanın çok zor olduğunu ve rakipten hızlı bir şekilde top çalmayla çok daha kolay sonuca ulaşılabileceği fikrini oyuncularına empoze ediyor.

İLGİLİ HABER Aykut Kocaman`dan Simon Kjaer`e özel görev Aykut Kocaman`dan Simon Kjaer`e özel görev

OZAN TUFAN'A ÖZEL TERAPİ

Öte yandan Kocaman, takımın rakip üzerinde baskı kurup top çalmasında kilit rolün sahibi olan orta sahada görev yapan Ozan Tufan'a da özel terapi uyguluyor.

Yurt dışı kampında sık sık özel görüşmeler yaptığı Ozan'ın, çok kıymetli bir oyuncu olduğunu belirten Aykut Kocaman, bireysel oyuncu antrenörü Alper Aşçı ile genç oyuncuya bir takım özel çalışmalar da yaptırdı.

Ozan'ın fiziksel açıdan iyi duruma gelmesini sağlayan Kocaman, “Her şeye kulağını tıka” önerisinde de bulundu.

Hürriyet