SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İrfan Yirmibeş – SÖZCÜ SKOR / Fenerbahçe, son olarak Cagliari formasını giyen sağ bek Mauricio İsla ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. 29 yaşındaki oyuncuyu yönetim ve teknik heyetin ‘nokta transfer' parolasıyla aldığı öğrenildi. Futbolcu, istenilen tüm şartlara uyuyor.

Mauricio İsla, Juventus'a 14 milyon Euro'luk yatırım yaptıracak kalitede bir sağ bek. Bu bölge için çok ciddi seviyede gösterilen söz konusu bonservis, İsla'nın potansiyeline işaret ediyor. Fenerbahçe ise bu oyuncuyu, oldukça makul bir yaş olan 29'da bedavaya aldı.

Cagliari, Juve'yle yaptığı anlaşmayla oyuncunun maaşını paylaşıyordu. Juventus desteği kesince Cagliari oyuncuyu göndermek zorunda kaldı, Kanarya da hemen kaptı. Finansal fair-play kuralları çerçevesinde fazladan bonservis harcama şansı bulamayan Fenerbahçe'nin İsla kalitesindeki bir oyuncuyu bedava alması düşük fırsattı.

Bir diğer önemli hamle ise oyuncunun maaşında atıldı. Üç yıllık sözleşme imzalanan Şilili futbolcunun garanti ücreti sadece 1.6 milyon Euro. İsla, böylece takımda en az kazanan oyunculardan biri olacak. Fenerbahçe yönetimi, düşük maaş uygulamasını kalıcı hale getirmeyi de planlıyor.

İsla, geçen sezon Cagliari'nin 40 resmi maçının 35'inde oynadı. Mayıs ortasında son lig maçına çıkıp daha sonra milli takımı için ter döktü. Şili ile Konfederasyonlar Kupası'nda mücadele eden tecrübeli futbolcu, takımıyla 2 Temmuz'daki finalde de yer aldı. Bir süredir tatil yapan oyuncunun sağlık raporlarının ise üst seviyede olduğu ortaya çıktı. Takıma uyum durumuna göre İsla'nın, Sturm Graz ile oynanacak iki maçta da forma giyebileceği ifade ediliyor.