SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazar Uğur Meleke, Beşiktaş’ın Pepe transferini ve siyah-beyazlılardaki son gelişmeler hakkında bir analiz yazısı kaleme aldı.

İşte yazıdan önemli bölümler;

“Yıldız futbolcusunda gelen kötü haber Beşiktaş’ta deprem etkisi yarattı. Siyah beyazlılar, Pepe transferiyle büyük sükse yapmış ve ortalığı sallamıştı. Ancak, takımın yıldızlarından birinin ayrılık kararı planları bozdu.

Pepe deyince herkesin aklına özellikle 2009-2012 arasındaki çılgın ve hırçın dönemi geliyor, biliyorum. Getafe'li Casquero yerde yatarken attığı acımasız tekmeler, Albin'e salladığı yumruk hâlâ gözümüzün önünde. Ama sanırım çok az kişi, o maçtan sonra Pepe'siz Real Madrid'in dağıldığını, 6 haftada 5 kez kaybedip şampiyonluk yarışından koptuğunu hatırlıyor.

O olaydan sonra Pepe'nin de 10 maç ceza almasına, futbolu bırakmayı düşündüğünü deklare etmesine rağmen hemen toparlandığını söylemek güç: 2011 baharında El Clasico'lara da damgayı sert faulleriyle vurmuştu Pepe. Ancak sonrası biraz farklı. Özellikle o sıralar 19 yaşında olan Varane'a formayı kaptırdıktan sonra toparlanma sürecine giren, sadece kaba kuvvetle değil aklıyla oynamaya başlayan bir Pepe görüyoruz 2013'ten sonra. Son kırmızı kartının üstünden 6 yıl geçmiş, sarı kart sayısı da her sezon tek hanede kalmış bir Pepe. Bu sayede Varane'dan formayı geri alıyor, sorunlu Mourinho dönemini atlatıyor. Özellikle Ancelotti'nin ona itibarını iade etmesinden sonra bir büyük maç silahına dönüşüyor hatta.

Beşiktaş ligin en oturmuş takımı, şampiyonluğun bir kez daha güçlü adayı. Artık aşmaları gereken problemse, Brugge, Lizbon ve Kiev benzeri bir travmayı bir daha yaşamamak. Onun için kırılma anlarında sakin kalan, dizleri titremeyen transferlere yönelmeliler. Bantsız kaptan Pepe, tam da böyle bir oyuncu.

Evet Pepe, 34 yaşında. Evet, muhtemelen kariyerindeki son kontratını yaptı. Ama Beşiktaş'ın da şu anda ihtiyacı olan stoper tipi bu galiba… Bu takımın Aybaba ve Biliç dönemlerinde bir sonunu getirememe sorunu vardı. Onu halletmiş gözüküyorlar, artık 2-0'lardan maç vermiyorlar. Ama bu kez de işler kötü gittiğinde çözülme hastalığı nüksediyor: Benfica karşısında maçın bir anda 3-0'a gelmesi, Kiev'de 2-0'dan sonra ne olduğunun anlaşılamaması gibi. Oysa Avrupa'da finaller hedefliyorsanız 10 kişi kalsanız dahi sakin kalabilmeyi becermelisiniz.

Pepe, bu anlamda katkı yapabilecek bir isim. Büyük maçlarda konsantrasyon haznesini sonuna kadar dolduruyor, başka oynuyor. Stoper pozisyonunda oynamasına rağmen gol tarihçesinde Euro 2008, Euro 2012 ve Konfederasyonlar Kupası 2017 var. Barcelona, Atletico Madrid, Valencia, Sevilla, Bayern, Liverpool, Dortmund var. Eğer Pepe, 34 yaşındaki haliyle bile Beşiktaş'ın Brugge, Sporting ve Lyon maçlarında sahada olsaydı, siyah beyazlıların Avrupa kupaları öyküleri farklı gelişebilirdi sanki.

Beşiktaş, topu seviyor, geçen sezon Başakşehir'den maç başına ortalama 150 kez fazla oynamışlar meşin yuvarlakla. Savunmayı önde kuruyorlar, Beşiktaş'ın ortalama pozisyonu 52'nci metreyken, Başakşehir'in 49'uncu metre. Savunmayı önde kurunca, doğal olarak en büyük sıkıntıyı kaybettikleri toplarda yaşıyorlar. Bu anlamda Fabri, büyük nimet. Çünkü kalesine yapışmıyor, topun sekebileceği bölgeleri kolluyor.

Pepe de sezgileri güçlü bir oyuncu. Mourinho onu Barcelona maçlarında ön libero kullanınca şaşırmıştık, oysa Queiroz da Dünya Kupası'nda İspanya ve Brezilya'ya karşı onu aynı pozisyonda oynattı. İki dünya devinin Portekiz'e 180 dakikada tek bir gol atabilmesinin altındaki sebep Pepe'nin sezgileriydi belki de.

Eğer Beşiktaş bir stoper alabilirse, bir ön libero transferi de yapmış olur. Çünkü Atiba'nın sakatlık/ceza gibi sorunlar yaşadığı dönemlerde, Güneş pekala Pepe'yi de ön liberoda kullanabilir.”