SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Türk menajer Hasan Anıl Eken’den hayat kurtaran proje… Real Madrid ile çalışıp FIFA’ya sundu

Türk menajer Hasan Anıl Eken’den hayat kurtaran proje… Real Madrid ile çalışıp FIFA’ya sundu

İspanya'da yaşayan menajer Hasan Anıl Eken, son yıllarda saha içinde gerçekleşen futbolcu ölümlerini engellemek için FIFA'ya hayat kurtaracak bir proje sundu.

Futbol sahalarında futbolcu ölümlerini engellemek için Türk menajer Hasan Anıl Eken’den hayat kurtaracak bir proje geldi. Fanatik’ten Yakup Çınar’ın haberine göre İspanya’da yaşayan Türk menajer Hasan Anıl Eken birlikte çalıştığı Kamerunlu futbolcu Patrick Ekeng’in saha içinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesinin ardından “Eken'g Rule” isminde bir proje geliştirdi ve FIFA’ya sundu. FIFA yenilikçi Türk’ün projesini kabul ederse futbol sahalarında sağlık açısından önemli kararların altına imza atılacak. Menajer Hasan Anıl Eken vefatından önce Kamerunlu futbolcu Patrick Ekeng’in Türkiye transferinden sorumluydu. Ekeng Robanya’da formasını giydiği Dinamo Bükreş ile saha içinde kalp krizi geçirdi ve geçen yıl hayatını kaybetti. Ekeng'in vefatında ambulansların yetersizliği, difribilatörün çalışmaması, doktor hatası bulunmuştur.

17 Temmuz 2017 Manchester Untited`da Jose Mourinho transfere doymuyor Transfer sezonuna hızlı bir giriş yapan ve Everton'dan Lukaku'yu renklerine bağlayan Manchester United, bir yıldızı daha bitirmeye yakın... Jose Mourinho'nun çok istediği Inter'in yıldızı Perisic için geri sayım başladı. İlgili Haberi Oku

Yaşananlardan sonra kolları sıvayan Eken, futbolda kalp krizi ve benzeri olaylarda ölümleri minimize etmek adına “Eken'g Rule” projesini hazırlamıştır. Geçen yıl Eken, FIFA'ya başvuruda bulunup her futbol stadyumda mini-hastane ve uzman bir doktorun maç esnasında bulunma zorunluluğu getirilmesi gerektiğinden bahsetti. Dünya çapında 800 üzerinde haberi yapılan proje, FIFA'nın şef doktoru Jiri Dvorak tarafından fizibil olmadığı için reddedildi. Türk menajer Hasan Anıl Eken, projesini Dr. Jiri Dvorak ve Real Madrid doktorlarının fikirlerini ve onayını alarak geliştirip geçtiğimiz günlerde tekrar FIFA'ya sundu.

07 Temmuz 2017 Manchester United menajeri Jose Mourinho`dan 50 milyon euro`luk Lukaku yanılgısı Zlatan Ibrahimovic ile sakatlığı nedeniyle sözleşme yenilemeyen Manchester United, Everton'ın yıldızı Lukaku'yu transfer etti. 85 milyon bonservis bedeli ödenen Lukaku, Jose Mourinho'nun en büyük yanılgısı oldu. İlgili Haberi Oku

“Yeni Eken'g Rule projesi” yılda iki kez (Yaz ve Kış mevsiminde) FIFA'nın kontrolü altında futbolcuları difribilatör ve ilk yardim hakkında eğitmeyi hedefliyor. Bu eğitimleri her ligde bir medikal sponsor tarafından karşılanıp, aynı zamanda yatırım yapmayı hedefleyen medikal firmaların dikkatini çekmeyi hedefliyor. Her ülkede farklı standartlar olduğuna inanan Hasan Anıl, bu işin en önemli tarafının FIFA kontrolü altında olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Eken, ayrıca futbolcu ölümlerinin minimuma indirilmesi ve daha erken müdahale için ilerleyen yıllarda ambulansların, “drone-ambulanslar”la değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

12 Temmuz 2017 Milan`dan abi-kardeş aile paketi! Gianluigi ve Antonio Donnarumma Uzun süren ve bir dönem kriz yaratan Milan-Gianluigi Donnarumma sözleşme görüşmeleri mutlu sonla bitti. Sözleşmesini 4 yıl uzatan genç kaleciden sonra abisi Antonio da Milan ile sözleşme imzaladı. İlgili Haberi Oku

HASAN ANIL EKEN KİMDİR?

İstanbul doğumlu, liseyi Kanada'da (Toronto) ileri derece Matematik ağırlıklı bölümü en yüksek notlarla toplamda 4 yıl yerine 6 haftada tamamlayıp, en hızlı mezun olma konusunda eyalet (Ontario) rekoru kırmıştır. Atomun parçalanması ve Rolls-Royce'un geliştirilmesi ile ünlü olan University of Manchester'da (İngiltere) yöneticilik ve pazarlama alanında lisans eğitimi almıştır. Binlerce öğrenci içinden en iyi öğrenci seçilmiş ve okulda verilen bütün ödülleri kazanmıştır. Ayrıca başarılarından dolayı, üniversite tarihinde (1824'den itibaren) bölümünün ilk öğrenci-profesörü olup iki yıl görev yapmıştır.

07 Temmuz 2017 Mino Raiola`nın muhteşem yükselişi: Pizza dağıtıcılığından milyon dolarlık sözleşmelere... Manchester United'ın Everton'dan Romelu Lukaku'yu 85 milyon euro'ya kadrosuna katması dünya transfer gündemine oturdu. Belçikalı golcünün menajerliğini yapan Mino Raiola, 1 yılda özellikle 'Kırmızı Şeytanlar'a sattığı futbolcularla servetini katladı. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz İtalyan menajerin romanlara konu olacak yükselişi ise herkesi hayrete düşürdü. İlgili Haberi Oku

Ardından, araştırmaları ile ünlü University of Leeds’de inovasyon ve markacılık dalında yüksek lisans yapmıştır. Bir çok bilim projesinde görev almıştır. Ve son olarak, bu sene Real Madrid efsanesi Emilio Butragueno liderliğinde, Escuela Real Madrid'de ikinci yüksek lisansını kendisini “Sportif Direktör” olarak tam anlamıyla hazırlamak adına yapmıştır. Bu arada futbolcuların sağlığını korumak adına geliştirdiği “Eken'g Rule” projesi ile dikkatleri çekmiştir.

İspanya’da menajerlik hayatını dünya devi Octagon’da sürdüren Eken, Michael Phelps, Stephen Curry, Daniel Sturridge ve Gabriel Jesus’un danışmanlığını yapıyor.