SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Conor McGregor’dan Floyd Mayweather’a küfürlü subliminal mesaj

Efsanevi boksör Floyd Mayweather ile UFC kafes dövüşü şampiyonu Conor McGregor arasında karşılaşma için geri sayım başladı. Ağustos sonunda gerçekleşecek bu dev karşılaşma öncesi Conor McGregor, giydiği takım elbise ile rakibine psikolojik üstünlük kurma çabalarını bir üst seviyeye taşıdı.

Tarık ERYİĞİT
Güncellenme: 12:24, 13/07/2017
Conor McGregor’dan Floyd Mayweather’a küfürlü subliminal mesaj

SÖZCÜ SKOR DIŞ HABER / ÖZEL – Boks maçları öncesi iki dövüşçünün basının karşısına geçip, birbirlerine psikolojik üstünlük kurma çabaları, bu sporu sevenler için en az maç kadar önemlidir. Birbirlerini bu buluşmalarda tartan boksörler, hem rakiplerini sinirlendirmek hem de psikolojik baskı kurmak için küfürler savurur, hakaretler eder, küçük saldırılarda bulunur, ortam gerilir. Floyd Mayweather ile Conor McGregor arasında yapılacak dövüş öncesi yapılan ilk buluşmada da benzer bir senaryo oynandı. Ancak McGregor, giydiği takım elbise ile hiçbir maçını kaybetmemiş rakibi Mayweather’a subliminal mesaj vererek, bu psikolojik savaşı bir üst seviyeye taşıdı.

Conor McGregor’ın bu ceketi mesaj vermek için mi yoksa gerçekten beğendiği için mi giydiği bilinmez ama kıyafeti ile geceye damga vurduğu su götürmez bir gerçek…

İLGİLİ HABER Conor McGregor 13 saniyede yıktı! Conor McGregor 13 saniyede yıktı!

Çıktığı 50 maçtan da galip ayrılan Floyd Mayweather ile UFC kafes dövüşü şampiyonu Conor McGregor, 26 Ağustos 2017 tarihindeki dev maç öncesi buluşmalara başladı. 4 duraklı buluşmalarının ilki Los Angeles’ta bulunan Staples Center’da gerçekleşirken, hakaretler havada uçuştu. Ancak hakaretlerden çok McGregor’ın giydiği kıyafet konuşuldu. Üzerindeki çizgilerin “F…k you” küfrü ile oluştuğu bir takım elbise tercih eden İrlandalı boksör, verdiği bu gizli mesajla rakibine üstünlük sağlamaya çalıştı. Tabii psikolojik savaşın sadece kıyafetle kalmadığı buluşmada McGregor, sözü ilk alan taraf da oldu ve “Birilerinin ‘sıfır’ı gidecek. Zamanı geldi. Onu ilk 4 raunt içinde nakavt edeceğim. Söz veriyorum” dedikten sonra art arda küfürler savurdu. Mayweather ise, “Ben 9 sıfırlı paralar kazanıyorum, o ise 7!” diyerek maddi anlamda rakibini ezmeye çalıştı.

Ortamın gerilmesi için düzenlenen maç öncesi buluşmalarda amaç rakibin gözünü korkutmaktır. Ancak McGregor, bu işi bir üst seviyeye taşıyarak daha çok reklamlarda kullanılan bir yönetimi uyguladı. McGregor’ın, kıyafeti ile Mayweather’ın bilinçaltına işlemeye çalıştığı, yakından bakılmadığı sürece zorlukla görünen, subliminal mesaj rakibini etkiler mi bilinmez ama, maçın oldukça çekişmeli geçeceği muhakkak… Henüz hiç yenilmeyen güçlü rakibi Mayweather’ı devirmek için McGregor’ın, mesaj kaygısından daha çoğuna ihtiyacı var gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER Rosanna Arkle boksör Floyd Mayweather`la maç yapmak istiyor Rosanna Arkle boksör Floyd Mayweather`la maç yapmak istiyor

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir. Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Yayınlanma Tarihi:11:10,