SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cedi Osman, NBA’den Cleveland Cavaliers ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. Cedi, 3 yıl 8.5 milyon dolarlık sözleşmeye imza attı. Cedi, yeni sezonda LeBron James ile aynı takımda forma giyecek. Cedi Osman 2015 NBA Draftı’nda Minnesota Timberwolves tarafından ikinci turda seçilmişti. Draft hakları daha sonra Cavs’a devredilmişti.

Bu arada Anadolu Efes, Cleveland’dan oyuncunun sözleşme fesih bedeli karşılığında 1 milyon dolar alacak.

İLGİLİ HABER Milos Teodosic Los Angeles Clippers`ta Milos Teodosic Los Angeles Clippers`ta “Çok heyecanlıyım,” diye sözlerine başlayan Cedi Osman, “Bir hafta önce Amerika'da Cleveland Cavaliers yetkilileri ve oyuncuları ile zaman geçirdik, görüşmeler yaptık. Onların ne düşündüğüne dair fikir alışverişinde bulunduk ve görüşmeler olumlu sonuçlandı. Nihayetinde üç yıllık bir sözleşme imzaladık,” şeklinde konuştu.Neler hissettiğinin sorulması üzerine ise, “Benim için çok heyecanlı ve gurur verici bir durum bu. Çok mutluyum. Özellikle Türkiye'ye geldikten sonra hep hayalimdi bu. Sonuçta hayalime ulaştım. Adım adım gerçekleşti ve çok mutluyum.

Yetkililerle iki senedir hep iletişim hâlindeydik, sürekli konuşuyorduk. Hem bizim maçlarımızla ilgili, hem de Cavaliers'ın maçlarıyla ilgili görüşmeler yapıyorduk. Onlar da benim onlara yardımcı olabileceğime çok inanıyorlar. Özellikle genç oyuncu olmam nedeniyle benden beklentileri yüksek. Takımda hiç genç oyuncu yok, ilk genç ben olacağım.” şeklinde konuştu.

Kendisi için bunun büyük bir tecrübe olacağına değinen Cedi, alacağı süre ve rol hakkında ise takımın kendisinden esas beklentisinin süre aldığı dakikalarda enerji katmak ve savunma kısmında katkı vermek olduğunu söyledi.

NBA ve Avrupa basketbolu arasındaki tempo farkıyla ilgili de çok farklı tempolar olduğunu ancak buna alışık olduğunu belirten Cedi Osman, “Anadolu Efes'te de zaten hızlı tempoda basketbol oynuyorduk. Oyun felsefemiz buydu, sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum,” ifadelerini kullandı.

LeBron James, Kyrie Irving gibi isimlerle birlikte oynayacak olmasına ilişkin de bu konuda duygularını ifade edemediğini, onlara pas verecek olmanın kendisi için çok büyük bir şey olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Bu bir hayaldi ama bu kadarını düşünemiyordum. Çok şükür bu hayalim de gerçekleşti.”

CEDİ OSMAN KİMDİR?

Makedonya'da Türk baba ve Boşnak bir annenin çocuğu olarak doğan Cedi Osman, basketbola 2001 yılında KK Bosna takımında başladı. 2007'de yıldız takımında gösterdiği performansla Anadolu Efes'e gelen Cedi, lacivert beyazlı kulüpte yıldız ve genç takımlarda oynadı. 2011-2012 sezonunda Pertevniyal formasını giyen Cedi Osman, 2012 yazında Efes a takımı ile profesyonel kariyerine başladı. 2013'te genç takım ile, 2014'te de ümit milli takım ile altın madalyayı boynuna takan Cedi, 2014 yazında a milli takım ile Dünya Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek final oynadı.

Yayınlanma Tarihi:11:48,