SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

15 Temmuz’un yıldönümünde TSF’den anlamlı etkinlik

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), 15 Temmuz’un yıldönümünde milli mücadelenin kalesi, şehitler yurdu Çanakkale’de çok anlamlı bir projeye imza atıyor. “Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” yarın başlıyor.

Güncellenme: 10:05, 12/07/2017
15 Temmuz’un yıldönümünde TSF’den anlamlı etkinlik

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), 15 Temmuz'un yıldönümünde milli mücadelenin kalesi, şehitler yurdu Çanakkale'de çok anlamlı bir projeye imza atıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın ‘fikir annesi' olduğu, TSF tarafından organize edilen şehit çocuklarına ve ailelerine yönelik satranç eğitim kampını da içeren “Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” yarın başlıyor. 13-19 Temmuz 2017 tarihleri arasında Çannakale'de gerçekleştirilecek projeye özel önem verdiklerini kaydeden TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Emine Erdoğan Hanımefendi'nin öncülük ettiği Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” ile şehitlerimizin emaneti olan çocuklarımızın, gençlerimizin hayatlarında yeni bir sayfa açmayı hedefliyoruz. Satrancın gençlerimize büyük katkılar sağlayacağına ve aralarından ülkemizi başarıyla temsil edecek güçlü sporcular çıkabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

ÇOCUKLARLA BİRLİKTE AİLELER DE SATRANÇ ÖĞRENECEK

PTT sponsorluğunda düzenlenen projenin, Çanakkale'deki ilk etabında yaşları 7-17 arasında değişen yaklaşık 100 şehit çocuğuna satranç eğitimi verilecek. Şehit çocukları ile birlikte ailelerin de katılacağı projede, katılımcıların satranç bilgilerine göre dört ayrı grup oluşturulacak. Satranç eğitimi almak isteyen veliler de eğitime katılabilecek. Proje kapsamında, satranç bilen grupların arasında düzenlenecek ve 6 tur üzerinden oynanacak turnuva sonunda dereceye giren ilk 8 sporcu ile en küçük kız ve erkek sporcuya hediye verilecek. İlk etabı 18 Temmuz'da tamamlanacak projede tüm katılımcılara TSF tarafından katılım belgesi ile altın madalya takdim edilecek.

Daha sonra farklı şehirlerde farklı grupların katılımıyla devam ettirilecek proje ile binlerce şehit çocuğuna satranç öğretilmesi, aralarından satranç sporuna gönül verenlerin sporcu olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Çanakkale'de yaklaşık bir hafta sürecek eğitim kampı çerçevesinde satranç eğitimlerinin yanı sıra sosyal etkinlikler de düzenlenecek. Çanakkale Şehitliği ziyaret edilecek, şehit çocukları ve ailelerine özel Çanakkale turu düzenlenecek.

ŞEHİT ÇOCUKLARI SATRANCIN AYDINLIK IŞIĞI İLE TANIŞACAK

Türkiye'nin birliği, dirliği ve bütünlüğü için gözünü kırpmadan canını veren şehitlerin çocuklarının Türk Milleti'ne emanet olduğunu dile getiren Başkan Gülkız Tulay şunları söyledi:

“Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör olaylarından biri olan darbe girişimi üzerinden bir yıl geçti ama millet olarak Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da gösterdiğimiz kahramanlıkların bir benzerini sergilediğimiz 15 Temmuz dün gibi aklımızda. 15 Temmuz Milli Mücadelenin de simgesi olmuştur. Şehitlerimizin acıları hala yüreğimizde. Allah bir daha ülkemize, milletimize böyle acılar yaşatmasın.

TSF olarak her zaman şehitlerimizin emaneti çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerinin yanındayız, acılarını paylaşıyoruz. TSF adına bugüne kadarki en anlamlı projemizi hayata geçirirmenin onurunu yaşıyoruz. Şehitlemizin kıymetlisi, bize emaneti çocuklarımızı satrancın aydınlık ışığı ve bütünleştirici gücü ile şehitliğin ayrı bir anlam kazandığı Çanakkale'de buluşturacağız. Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi'nin ilk etabını 13-19 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriceğiz. Projemizin “fikir annesi” olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'ye tekrar şükranlarımı sunuyorum. Dağıttığı satranç takımları ile Anadolu'da satranç sporunun bilinmesi ve yaygınlaşmasına büyük katkılar sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da minnettarız.

KALE GİBİ SAĞLAM, KALE GİBİ GÜÇLÜ GENÇLİK

Projemiz uzun soluklu olacak ve satranç sporuna ilgi duyan tüm şehit çocuklarımıza yıllar içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz. Satranç sporu mücadeleyi, disiplini ve sabrı aşılar. Satranç sporcusu yenilgiyi kazanca dönüştürebilen, başarısızlık sonucunda ders çıkararak, bir sonraki hamlelerde doğru adımlar atmayı öğrenir. Satranç sporunun kazanımlarını hayata yeni sayfa açacak gençlerimize aşılayarak, onları hayata ‘kale gibi sağlam, kale gibi güçlü' hazırlayacağız.”