SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yoga Olimpiyat yolunda…

Yoga sporu alanında Dünya’da en büyük kuruluş olan Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF), olimpik ve olimpik olmayan tüm uluslararası spor federasyonlarının şemsiye organizasyonu olan SportAccord’ a ‘tam üyelik’ yolunda.

Güncellenme: 10:29, 12/07/2017
Yoga Olimpiyat yolunda…

UYF Başkanı Akif Manaf, Yoga'nın Olimpiyatlar'da yer alması için bir süre önce gerekli adımları  atmaya başladıklarını ve tüm temasları kurduklarını açıklamıştı. Bir spor dalının Olimpiyatlar'da yer  alması için, o spor dalını temsil eden uluslararası organizasyonun öncelikle, açılımı ‘Uluslararası  Federasyonlar Birliği'olan SportAccord'a üye olması gerektiğini söyleyen UYF yetkilileri, bu nedenle  bu kuruluşa bir süre önce tam üyelik başvurusunda bulunduklarını belirttiler.

SportAccord'a üyelik sürecinde, bir yandan 3 kıta ve 40 ülkede organize olmaya devam ettiklerini, diğer yandan Yoga yarışma kurallarının oluşturulması ve tüm ülkelerde kural bütünlüğünün  sağlanması için son birkaç yıldır uluslararası Yoga yarışmaları organize ettiklerini sözlerine ekleyen  UYF yetkilileri, böylece Yoga sporuna olan ilginin de gün geçtikçe arttığını belirtti. SportAccord geçtiğimiz 14-15 Haziran'da İsviçre'nin Lozan kentinde, üyelik başvurusunda bulunan  uluslararası spor kuruluşlarını davet ettiği bir toplantı düzenledi. Toplantıya katılan her kuruluş kendi  temsil ettiği spor dalının Dünya'da tek temsilcisi olmak zorunda. Uluslararası Yoga Federasyonu'nun, Yoga sporunu temsil eden en büyük ve kapsamlı kuruluş olarak yaptığı tam üyelik başvurusu bir süre  önce SportAccord tarafından olumlu karşılanmıştı. Lozan'da yapılan toplantıya davet edilen Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, üyelik konusunda her şeyin yolunda olduğunu ve Yoga'yı kısa bir süre sonra Olimpiyat Oyunları'nda göreceğimizi söyledi.

Yayınlanma Tarihi:11:41,