SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman: Makine gibi olacağız

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, basın mensuplarıyla sohbet toplantısı yaptı. Kocaman, Türk futbolunun gündeminden, Fenerbahçe’ye gelişine kadar birçok konuya açık cevaplar verdi.

Güncellenme: 19:50, 03/07/2017
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman: Makine gibi olacağız

Spor Toto Süper Lig’de özlediği şampiyonluk sevincine ulaşmak ve 4. yıldızı takmak için yola çıkan Fenerbahçe’de Teknik Direktör Aykut Kocaman önemli açıklamalarda bulundu. Yeni sezonu, transferlerini, planlarını ve kısa da olsa oynayacakları oyunu anlatan Kocaman samimi açıklamalarda bulundu. Kocaman “Belki de kısa sürede çok kuvvetli rakipleri büken takım haline gelecek bu takım. Bir makine gibi olacak” sözleriyle umut verdi.

Fenerbahçe'nin başına ilk geçtiği dönemde kendisi için yapılan “Stajyer antrenör” yorumlarıyla ilgili olarak konuşan Kocaman, “Ben Fenerbahçe'ye gelmeden önce 10 sene antrenörlük yapmıştım. Ancak 10 sene antrenörlük yapsan ve Süper Lig'de 11. yılını yaşıyor olsan da Fenerbahçe çok zor bir yer. Burası zaten farklı dinamikleri olan bir kulüp. 4 sene önceki döneme göre öz güvenimiz daha fazla. Her gün öğrenmeye çalışıyoruz. İlk geldiğimize göre daha yukarıdayız ama bu da her sorunu çözmeye yetmeyecek. Yeni sorunları tanıyıp, yeni çözümler üreterek bunun da üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

İLGİLİ HABER Olympiakos Fenerbahçe`nin kadro dışı bıraktığı Emenike`yi bekliyor Olympiakos Fenerbahçe`nin kadro dışı bıraktığı Emenike`yi bekliyor

Yeni taktiğin ipuçları

Orta sahada önemli takviyeler yapıldığını söyleyen Aykut Kocaman, “Yapılan 3 transfer de orta saha oyuncusu. Var olan oyunculardan hangi oyunla maksimum verim alabiliriz, bunun formülünü bulmaya çalışacağız. Çok kuvvetli 3 stoperimiz var, bunlardan ikisi sahada olacak. Merkez oyuncularımız da çok kaliteli. Ozan, Mehmet Topal, Souza ve Salih Hangisi olursa olsun gerçekten de çok kuvvetli iki orta saha oyuncusu sahada olacak. İki stoperimiz ve önlerinde oynayacak iki orta sahamız düşünüldüğünde çok kuvvetli 4'lümüz var. Bu dörtlüyü mümkün olduğu kadar oyunun merkezinde tutup, kenar oyuncularını, öndeki 4'lüyü ve iki beki çok daha ileriye sürmek esas planımız olacak. Gidişatta neleri değiştirebiliriz ona bakacağız. Var olan bir düzeni bir anda yıkıp yeniden yapmak için zaman yok. Oyuncuları değiştirmek için zamanımız da yok. Bu gerçekler göz önünde tutulduğunda, mümkün olduğu kadar eldeki kadroyu en iyi performansı verecek şekilde sahaya sürmeyi amaçlayacağız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe`de kombine bereketi Fenerbahçe`de kombine bereketi

“Geçen sezonki bütün maçları izledik”

Oyuncuların gayretlerini görmek için bekleyeceğini söyleyen Kocaman, “Önce oyunculardan bir şey isterim, sonra gayreti görmek için beklerim. Bu kural gerek genç, gerekse tecrübeli oyuncular için geçerlidir. Zaman, oyuncuların nasıl bir seviyeye ulaşacaklarını bize gösterecek. Hatalar düzeltilerek toparlana toparlana hedefe yürüyen bir takım olacağız. 1 haftadır seyrediyorum. Takımın geçen sezonki bütün maçlarını izledik. Dün akşam Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynamış Monaco ile ön elemede oynanan maçın ikinci yarısını izledik. Turu hakem 2 penaltı vermeyerek almış ve Monaco'ya vermiş. Çok iyi bir takım oyunu ortaya konulmuş. Potansiyel var, bunu ortaya çıkarmamız lazım. Elimizde sihirli değnek yok. Akıl ve bilgiyle hedefe yürüyeceğiz. Sonra oyunculardan isteyeceğiz. Hataları görüp düzelteceğiz. Belki de kısa sürede çok kuvvetli rakipleri büken takım haline gelecek bu takım. Bir makine gibi olacak” dedi.

“Genç oyuncularımızdan üst seviyeye ulaşabilecek oyuncular var”

Uzun vadeli planlar arasında, işlerin istenildiği gibi gitmesi durumunda takımın yaş ortalamasının düşürülmesi olduğunu söyleyen Kocaman, “Mukaveleler daha orta ve uzun vadeli olur, bundan kaçış yok. Genç oyuncularımızdan üst seviyeye ulaşabilecek oyuncular var. Ama nereye evrilecekler, hep birlikte göreceğiz, ama temkinli olmalıyız. Yiğithan için olumlu raporlar aldık, şimdilik tedavisi devam ediyor, onun ana kadroda olacağını düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe`ye 2 müjde! Bir gelen var, bir giden! Fenerbahçe`ye 2 müjde! Bir gelen var, bir giden!

“Saha içinde imtiyaz sahibi oyuncular olacak”

Saha içinde imtiyaz sahibi oyuncuların olacağını söyleyen Fenerbahçe'nin hocası, “Biraz daha defansif koşular açısından imtina edeceğimiz oyuncular olacaktır. Bu oyuncuların da ekstra bir şey olması gerekiyor kendisine ihtiyaç olduğu anda taşıyıcı olacağını göstermeli. Real Madrid, Juventus gibi takımların oynadığı seviyelere yaklaşmak istiyorsan top sendeyken toplu hücum, top rakibe geçtiği anda topun olduğu yerde direkt savunma yapmak zorundasın. Yapamazsan direkt elenirsin” ifadelerini kullandı.

“Doğrular er ya da geç yönünü bulur” İnandığı doğruların her zaman arkasında olduğunu sözlerine ekleyen Kocaman, “Her zaman böyle yaşadım ve bundan asla vazgeçmeyeceğim. Eğer vazgeçeceğim düşünülürse, ben kendim olamam ve samimiyetimi kaybederim. Emin olun doğrular zaman içinde er ya da geç yönünü bulur. Yapacak da bir şey yok. Ben bu oyunun doğrularını yapmak için azami gayret göstereceğim. Ben işimi yaparken de önce inancımı oyuncularıma anlatacağım, onların bu doğrularla hareket etmesini sağlayacağım, sonra onların onları yükselmelerini sağlamaya çalışacağım” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:19:31,