SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Neymar Diyarbakırspor’da!

1 Temmuz 2017

Sizce dünyanın en pahalı futbol insanı kim? Neymar, Messi, Ronaldo? Hayır bilemediniz.

Dünyanın en pahalı futbol insanı Jorge Mendes. Her transferden en az yüzde 10 komisyon alan ve Türkiye’de de bazı transferlere imza atan menajer Mendes yılda yüz milyon eurodan fazla kazanıyor. Barnett, Struth, Kroth da tıpkı onun gibi milyonlar kazanan futbol dünyasının menajer yıldızları.

Gönülden ‘Allah daha çok versin’ diyemesek de milyarlık endüstrinin profesyonel isimleri bunlar. Sadece futbolcuları satmıyor kariyer planlamalarını da düzenliyorlar. Kulüplerle olan ilişkileri ise bambaşka bir konu.

Peki Türkiye’de işler nasıl yürüyor? Avrupa’daki sistem bizde de var. Ancak sağlıklı değil. İşler hâlâ “babamla konuşun” ile “yüzde 200’lük vurgun yapan profesyonel menajer” arasında gidip geliyor.

Yani Türkiye bu alanda da ‘arada’ kalmış durumda. Hâlâ eski gelenekler sürüyor. Başkanın eniştesine telefonla ulaşabilmekle, “İspanyol kulüpler bile peşinde ama o burada kalmak istiyor” gibi asparagas menajer açıklamaları arasında gidip gelen piyasa, özellikle Temmuz-Eylül arasında Hong-Kong borsası ile yarışıyor. Biraz dünya basınını okuyup Avrupa futbolunu takip eden yöneticiler ise kandırılmıyor hatta kârlı çıkıyor.

Bir kez daha hatırlayalım neydi 2010’da Türkiye’de haber ajanslarının bile geçtiği o haber; “Diyarbakırspor Brezilya U-17’de forma giyen Neymar Da Silva ile anlaştı. Transfer sponsorların katkısı ile bitirilecek. Başkan Çetin Sümer 18 yaşındaki Neymar’ın Diyarbakırspor’da iyi işler yapacağını söyledi”

Lafın kısası; transfer haberlerini tıklayın, okuyun ama ıslak imzayı görene kadar fazla ümitlenmeyin…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek