SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Meleke futbolda yapılacak olan kural değişikliğini köşesne taşıdı. Meleke Marco Van Basten ve David Elleray’ın göreve gelmesiyle futbolda gözle görülür değişikliklerin temellerinin atılacağını söyledi.

IFAB teknik yöneticisi David Elleray’in raporunda üç ana amacın olduğu ve ana temanın ‘Adil oyna’ olduğu belirtildi.

Meleke’nin köşesinden önemli detaylar;

“IFAB raporu, topun oyunda kalma süresini artırmayla ilgili daha öncelikli iki öneri yapmış: Hakemler, penaltı atışı, gol, sakatlık, sarı-kırmızı kart, oyuncu değişikliği ve baraj kurma sebepli duraksamalarda saati durdurmalı. Böylece devre sonlarında 1-2-3 dakika gibi sembolik uzatmalar değil, gerçekçi ilaveler olacaktır. Ayrıca 6 saniye kuralı, çok daha hassas uygulanmalı. Üstelik bu uygulamalar için bir kural değişikliğine (yani IFAB imzasına) ihtiyaç yok. Hemen bu sezon başında hayata geçebilirler.

İLGİLİ HABER Maçlar 60 dakika olsaydı, Süper Lig tablosu nasıl olurdu? Maçlar 60 dakika olsaydı, Süper Lig tablosu nasıl olurdu?

Raporun ikinci amacı, yani sporcu saygısını geliştirmeye yönelik kısımda; hakeme ekipçe mobbing uygulayan takıma puan cezası, teknik ekibe de kırmızı kart gösterilebilmesi gibi makul öneriler var. Ayrıca, yedek oyuncusu kırmızı kart gören bir takımın değişiklik hakkının bir adet düşmesini tartışmaya açmışlar.

Üçüncü kısım, yani adaleti ve çekiciliği yükseltme bölümü ise en hayati bölüm. Penaltıların 1A, 1B, 2B, 2A, 3A, 3B… düzeniyle atılmasını destekliyorum, zaten bunu birkaç yıl önce de burada önermiştik. Aut atışında topun ceza alanının dışına çıkmasını beklemek de saçmaydı, acilen kaldırılmalı. Maç bitiş düdüğünün sadece top sahanın dışına çıktığında çalınabilmesi de oyunu kesinlikle geliştirecek bir öneri. Penaltılarda ikinci bir vuruş hakkı olmaması da düşünülebilir. Atış sonrası kargaşayı ortadan kaldırabilir.”

Yayınlanma Tarihi:10:40,