SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ajax Avrupa Ligi’ni kazanırsa Şampiyonlar Ligi’ne kim gidecek?

UEFA Avrupa Ligi sahibini Stockholm'de oynanacak Manchester United-Ajax maçının ardından bulacak. Kupayı kazanan takım Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan gruplarda katılma hakkını elde edecek. Ancak bu noktada bir sorun var.

Güncellenme: 12:33, 24/05/2017
Ajax Avrupa Ligi’ni kazanırsa Şampiyonlar Ligi’ne kim gidecek?

İngiltere Premier Ligi’nde Şampiyonlar Ligi kotasına giremeyen Manchester United, Avrupa Ligi’ni kazanarak bu kupaya giderse İngiltere 5 takımla Şampiyonlar Ligi’nde temsil edilecek. Ancak Manchester United değil de Ajax kazanırsa ortalık karışacak. Nedeniyse Ajax’ın Hollanda’da ikinci olarak zaten Şampiyonlar Ligi ön eleme hakkını kazanmış olması. Ajax Avrupa Ligi’ni kazanırsa doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına katılacak. Peki Ajax’ın daha önceden elde ettiği Şampiyonlar Ligi ön eleme kontenjanını kim kullanacak?

İLGİLİ HABER UEFA Avrupa Ligi finali öncesi terör alarmı! UEFA Avrupa Ligi finali öncesi terör alarmı!

UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre Ajax’ın Avrupa Ligi’ni kazanıyor olması Hollanda takımlarına Şampiyonlar Ligi’nde ekstra bir kontenjan açmıyor. Bu durumda bu kontenjan başka bir ülkenin takımına verilecek. Peki bu ülke ve takımı hangisi olacak. Burası tamamen muamma. UEFA, sitesinden yaptığı açıklamada tüm katılımcılar belli olduğunda boşta pozisyon kalırsa, UEFA sıralama listesine göre önceliği ulusal şampiyonaları kazananlara verecektir deniliyor. Açıklamada UEFA’nın liste tamamlandığında bu boş pozisyona alınacak takımı açıklayacağı belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi:10:24,