SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kulüpler Birliği Vakfı’ndan yabancı kuralıyla ilgili açıklama

Son günlerde Türk futbolunun 1 numaralı gündem maddesi olan yabancı kuralıyla ilgili olarak Kulüpler Birliği Vakıf, kuralın devam edeceğini açıkladı.

Güncellenme: 16:14, 27/03/2017
Kulüpler Birliği Vakfı’ndan yabancı kuralıyla ilgili açıklama

Kulüpler Birliği Vakfı, yerli ve yabancı futbolcu kuralıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Herhangi bir değişiklik yapılması Kulüpler Birliği Vakfımız tarafından kesinlikle uygun bulunmamaktadır” denildi.

İLGİLİ HABER Yıldırım Demirören: Yabancı kuralını kaldırırız Yıldırım Demirören: Yabancı kuralını kaldırırız

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun; Spor Toto Süper Lig Futbolcu Uygunluğu ile ilgili aldığı karar 2015-2016 Futbol Sezonu’nda hayata geçmiştir. Kararın, Haziran 2019’a kadar 4 sezon boyunca kesintisiz uygulanacağı da kamuoyunun malumudur.

Bu süre içerisinde belirlenen yarışma şartları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılması Kulüpler Birliği Vakfımız tarafından kesinlikle uygun bulunmamaktadır.

Türk futbolunun hak ettiği saygınlığa ve sportif istikrara kavuşmasının yolunun uzun vadeli planlamadan geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca yerli ve genç oyuncu yetiştirmenin de kısıtlama ya da yasaklara değil; kulüplerimizin başta altyapılar olmak üzere planlama, yatırım ve organizasyonu ile Federasyonumuzun denetleme ve teşviğinin kararlı bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu kanaatindeyiz.

Yürürlükte olan statünün Kulüpler Birliği Vakfı tarafından destekçisi ve takipçisi olduğumuzu belirtir, kamuoyunun bilgilerine sunarız.”