SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray kazançlı

19 Aralık 2016

Galatasaray kadro yapısında birçok handikapı barındırsa da sezon boyu yaptığı en iyi şey, kısa pas ile ayağa oynamak ve topa rakipten daha fazla sahip olmaktı. Gerçi topa hâkim olma istatistiği geriye ve yana oynamakla ağırlık kazanıyordu ama olsun top rakipte değil Galatasaray'da kalıyordu.

Mevsim koşulları nedeniyle donmuş çimde oynamak, Galatasaray'ın sezon boyu en iyi yaptığı pas trafiği ve topa hâkimiyetini de elinden almış oldu. Osmanlı henüz 28. saniyede gol için sinyali çaktı ama Galatasaray'ın topla ilk ileri çıkışında tabelayı değiştirmesi biraz da talih öpücüğüydü.

Sonra evet sonra Galatasaray'ın hiç yapamadığı bir oyun şekli ortaya çıktı: Golün üstüne yatmak yani savunma yapmak. Top, Muslera ile Osmanlı forvetleri arasında pinpon topu gibi gidip gelmeye başladı.

Orta alanda her ikili mücadeleyi ev sahibi oyuncuları kazandı. Galatasaray'ın, kibar ortasının koşarken düşmemek için büyük çaba sarf ettiğini takdirle (!) izliyorduk. Her yan topa Osmanlı forvetleri ve başta da 152 yaşındaki Webo vuruyordu. Mahalle maçında bile rakibe bu kadar kolay vurdurmazlar. Galatasaray savunması utanç verici. Hiçbir savunma rakibe bu kadar kolay hava topu vurdurmaz. Bu savunma ile Galatasaray'ın hâlâ şampiyonluk potası içinde bulunması da herhalde Allah'ın hikmeti!

Bir ara Eren sakatlık geçirdi, kulübeye baktık alternatifi yok. İki gün önce basın toplantısında Riekerink çok geniş bir kadroya sahip olduklarını söyledi. Yönetime yalakalığı bırak be ‘Kibar Bey'. Bu kadronun geniş ve alternatifli olduğunu iddia ediyorsan, hâlâ oyuncularını tanıyamamışsın.

Galatasaray 2. yarıda pasif oyunda dengeyi kurdu. Maçın finalinde Webo, Galatasaray savunmasını bir kez daha afişe etti! Galatasaray bu golün altından kalkamaz derken, Semih mucizevi bir golle savunma ayıplarını biraz olsun örtmüş oldu. Bu sahada bu şartlarda, Osmanlı gibi bir rakibe karşı 1 puan Galatasaray için iyidir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek