SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emir erleri ile bu kadar

19 Aralık 2016

Galatasaray'ın en büyük derdi, futbol aklının ve teknik direktörünün sorun öngörüsünün olmamasıdır. Futbolu yönetmek demek; sistem kurmak, strateji üretmek demektir. Galatasaray'da futbol stratejisi üretmekle sorumlu profesyoneller, başkanlık makamının ve yönetim kurulunun emir eri gibi çalıştıkları için hiçbir fayda sağlamamaktadır. Emir erlerinin başını da teknik direktör Riekerink çekmektedir. Bir profesyonel koltuğum gider korkusuyla başkan ve yönetim kurulunun ya da atanmış yöneticilerin yanlışlarını yüzlerine vuramıyorsa, doğrular için savaş vermiyorsa Galatasaray'a en büyük zararı veren isimdir.

Osmanlıspor karşısında da Galatasaray bu öngörüsüzlüğün cezasını çekti. Riekerink hafta içinde yapılan basın toplantısında, “Chedjou ocak ayında Afrika Kupası'na gidecek. Serdar'ın da sakatlığı oldu ve geri dönmesi zaman aldı. En iyi iki oyuncudan ziyade iyi ikiliyi bulmamız lazım” dedi. Bunu şimdi gören, akıl eden bir teknik direktör Galatasaray'a en büyük zararı vermiştir. Sezon başında bu bölgenin sıkıntısını öngöremediysen ya da öngörüp atanmış veya seçilmiş yöneticilere sözünü dinlettiremediysen o zaman Osmanlı'da kalan puanın günahı da senin boynuna Riekerink Bey.

Defans krizi yüzünden sezonu hediye etmek üzere olan Riekerink'e soruyorum: Sezon başında Chedjou'nun, Afrika Kupası'na gideceği belli değil miydi? 119 gün Bursa'da forma giymemiş olan Serdar Aziz'i nerede izledin de 4.5 milyon Euro'ya transfer edilmesine onay verdin? Semih geçen seneyi de kötü bitirdi, Hakan Balta sol bekten stopere adam yokluğunda geçti. Sen şimdi çık, ‘İyi ikili' iste. Galatasaray'ın, yöneticiye biat etmemiş kendi takımını ve sistemini kuracak kapasitede bir teknik direktöre ihtiyacı var. Galatasaray, Başakşehir'de Mehmet Batdal'dan yediği golün aynısını Webo'dan yiyorsa, Sabri'yi oynatan atanmışla beraber sadece Linnes'e esen gürleyen Riekerink artık Florya'dan uzaklaştırılmalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek