SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Riekerink’in zor sınavı

18 Aralık 2016

Gün, Riekerink için kader günü. Ankara'dan gelecek olumsuz bir sonuç Hollandalı teknik adamın Galatasaray'daki kariyerinin sonunu hazırlayabilir. “Bazı kayıplar büyük kazanımların kapısını açar” denir, belki de Osmanlı karşısında alınacak bir mağlubiyet kısa vadede can sıkıp, üzse de Galatasaray'ın kalitesine yakışır bir teknik direktörün göreve gelmesi adına uzun vadede fayda sağlayabilir.

Galatasaray'da teknik direktör konusu gibi öngörüsü düşünülmeden yapılmış başka bir icraat da yapılan transferlerin sakatlık riskleri. Örneğin Serdar Aziz ve Tolga Ciğerci.

EKSPERTİZ ONAY VERMEZ

Serdar Aziz gibi, Bursaspor'da 119 gün forma giymeden Galatasaray'a gelen bir futbolcunun sakatlık riskinin göz ardı edilerek transfer edildiğini söyleyen bir isim varsa hayretle karşılarım. Serdar gibi Tolga'yı da, 2015 yılında Hertha Berlin forması altında tam 122 gün sakatlıktan dolayı forma giyememiş bir futbolcu sakatlığını öngörmeden mi transfer ettiniz? Florya'ya bir sigorta eksperi gelse bu 2 futbolcuyu riskli kabul eder, sigorta bedellerini ya yüksek tutar ya da talebi reddeder. Sakatlık risklerine karşılık transfer pazarlıklarında bu durum nasıl değerlendirildi?

Riski belli olan Serdar için kulübüne 4.5 milyon Euro, kendisine ise toplamda 4 yıl karşılığında 8 milyon Euro garanti ücret veren bir futbol aklı bana tasarruftan bahsetmesin. Sakatlık riski taşıyan başka bir isim Tolga için de H.Berlin'e 3 milyon Euro, kendisine de 3 yıllık sözleşme karşılığında toplamda 6 milyon Euro garanti ücret verilecek. Yani sakatlıklardan dolayı üst düzey performans alamama riski bulunan 2 futbolcuya toplamda 21.5 milyon Euro bağlanmış. Bu iki isim de değerli futbolcular ama yaşadıkları sakatlıkların ortaya çıkardığı risklere karşılık bu paraları vermek hiçbir futbol aklı ya da stratejisi ile açıklanamaz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek