SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’un Akyazı Stadı açılıyor

Dolgu işlemlerine 2011, inşaatına ise 2013 yılında başlanan Trabzonspor’un yeni stadı Akyazı’nın resmi açılışı, yarın yapılacak etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Güncellenme: 12:45, 17/12/2016
Trabzonspor’un Akyazı Stadı açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani, siyasiler, Trabzonspor'a emek vermiş eski başkanlar, yöneticiler, futbolcular, teknik direktörler, birçok konuk ve davetlinin yanı sıra taraftarların da yer alacağı açılış etkinliği 18.30'dan itibaren gerçekleştirilecek. Saat 17.30'da Avni Aker Stadı'ndan kortej yürüyüşü ile başlayacak açılış programı, kortejin Akyazı Stadı'na girişi ile devam edecek. Stadyumdaki programda 3D animasyon gösterileri, koreografiler, protokol konuşmaları, havai fişek gösterileri, gösteri maçı ve Mazlum Kiper'in anlatımıyla bordo mavili kulübün 50 yıllık tarihinden daha önce yayınlanmamış özel görüntüleri içeren bir video mapping etkinliği yer alacak. Açılış etkinliği tüm taraftarlara ücretsiz olacak, stada ulaşımın sağlanması için bir çok noktadan da otobüsler kaldırılacak.

SPONSOR VE KOMPLEKSİN ADI AÇIKLANACAK

Akyazı Stadı'nın yarın gerçekleştirilecek açılışında stadın isim sponsorluğunun ve kompleksin adının da açıklanacağı kaydedildi. Uzun süren görüşmeler neticesinde anlaşma sağlanan isim hakkı sponsorluğunun açılış töreninde müjdeleneceği, ayrıca komplekse de Şenol Güneş adının verilmesinde karar kılındığı ve bunun da resmen duyurulacağı bildirildi.

ÖZELLİKLİ STAT

Denizin üzerine dolgu yapılarak inşa edilmesi nedeniyle Türkiye'de bir ilk olma özelliği kazanan Akyazı Stadı'nı çevreleyen membranlar kendi kendini temizleme özelliğine sahip. Akıllı Stat olarak adlandırılan Akyazı, 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleyecek filtreleme sistemine sahip. Statta bulunan 2 adet 80 metrekarelik skorboardlar Türkiye’nin en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Akyazı Stadı'nın yapımında toplam uzunluğu 125 kilometreyi bulan 3700 adet fore kazık ve 6 bin ton çelik kullanıldı. Akyazı Stadı’nda zemin ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanı sıra havalandırma sistemi de bulunuyor. Stat zeminin çimleri İtalya’dan özel olarak getirildi. Zeminde hem normal hem de hibrit çim kullandıldı.