SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig’e yeni teknoloji geliyor!

Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, hakem hatalarının tartışmanın ötesine geçerek teknolojiyi kullanarak video hakemliğin hizmete girmesi gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 15:04, 15/12/2016
Süper Lig’e yeni teknoloji geliyor!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun video hakem konusunda çalışmaya başladığını belirten Kardemir Karabükspor Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, “Dünya kupası organizasyonu içerisinde bir maçta bu uygulandı ve birçok ülkede bu uygulanma noktasına gidiyor. Milyar dolarların konuşulduğu futbol sektör ünde artık hakemlerin düdüğü ile penaltıydı değildi veya goldü değildi noktalarının tartışmanın ötesine çıkması gerekiyor. Teknolojinin de devreye girmesi gerekiyor. Basketbol, voleybol ve teniste bunlar uygulanıyor. Uygulanmasının zorluğu da yoktu. İstenirse uygulanır ve ona göre dizayn yapılır. O nedenle kaybettiğimiz puanlara üzülüyoruz” diye konuştu.

Hafta sonu kendi sahalarında oynayacakları Konyaspor maçının önemine de dikkat çeken Tankut, “Bu maç bizim için çok önemli. Konya maçının arkasından Kayseri deplasmanına giderek 16 maçla ilk yarıyı tamamlayacağız. Bu iki maçta alacağımız puanlarla ikinci yarı kendi yerimizi belirleme açısında çok önemli. Konya maçın dan galibiyet bekliyoruz ve 3 puanla rahatlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Takıma takviye yapılıp yapılmayacağı sorusuna ise Ferudun Tankut, “İki maçı gördükten sonra muhakkak çalışmalarımız var. A ve B planımız, kendimize göre çalışmamız var. Hocamızla bugün görüşeceğiz. Nedir ne değildir hangi noktalara alınıp alınmayacağı konusunda. 2 maçtan sonra bakacağız” diye cevapladı.

Konyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren kırmızı-mavili ekibin idmanını izleyen Başkan Tankut, bu mücadeleyi kazanarak rahatlamak istediklerini belirtti.

Geçen hafta sahalarında Aytemiz Alanyaspor'a mağlup olduklarını hatırlatan Tankut, “Tribünden ceza sahası içerisinde penaltı noktasını çok net görebilmek mümkün değil. Maçtan sonra birçok kanalda tekrar tekrar izledim. Lazaroviç ve Ceyhun'a yapılan çok net penaltılar verilmedi. Aynı zamanda bizim aleyhimize verilen bir penaltı var. 1-0 mağlup başladığımız maçta yüklenirken ikinci golü yedik. Hakem hatalarının çokluğundan her yerde konuşulmaya başlandı. Yıllardır söylediğimizi bir şey vardı, teknolojinin bu kadar geliştiği yerde video hakemliğin olması gerektiğini söylüyorduk. İstanbul'daki Kulüpler Birliği toplantılarında bu konu çok net konuşulmaya başlandı. Kulüp başkanlarının hemen hemen hepsi video hakemliği konusunda hemfikiriz” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi:14:59,