SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vücut Geliştirme Federasyonu’nun özerkliğinin alınması tekrar gündemde

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu'nun 2016 yılı içerisindeki faaliyetlerinde yine doping çıkması, federasyonun özerkliğinin alınması kararını yeniden gündeme getirdi.

Güncellenme: 13:09, 12/12/2016
Vücut Geliştirme Federasyonu’nun özerkliğinin alınması tekrar gündemde

Geçmiş yıllardaki doping karnesi kötü olan, Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’nun 2012’de 25, 2013’te 48, 2014’de 28, 2015’de 23 sporcusu dopingli çıkmış ve bu sporculardan 12’si ömür boyu spordan men edilmişti. 2016 yılında federasyonun yapmış olduğu iki organizasyonda da yeniden doping çıktığı belirtildi. Türkiye Anti Doping Ajansı (TADA) yetkilisi Rüştü Güner, olayı doğruladı. Ancak, süreç devam ettiği gerekçesiyle açıklama yapmadı.

2004 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Merkez Danışma Kurulu, federasyonun özerkliğinin alınması ile ilgili karar almıştı. Ancak, bu güne kadar alınan kararı görev yapan hiçbir Spor Bakanı imzalamadı. Mehmet Ali Şahin, Murat Başesgioğlu, Faruk Nafiz Özak ve Suat Kılıç alınan kararla ilgili herhangi bir çalışma yapmadıkları öğrenildi.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Yönetim Kurulu Üyeliğine Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın seçilmesinin ardından, doping karnesi kötü olan federasyonun özerkliğinin alınması ile ilgili çalışmanın başladığı belirtildi.