SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arızalı 5’li

12 Aralık 2016

Gaziantep sondan dördüncü ve son 6 maçının 5'ini kaybetmiş, Arena'ya başında hocası bile olmayan bir takım olarak gelmiş. 13 maçta 13 gol atmış, 6 deplasmanda attığı gol sayısı sadece 4. Galatasaray karşısındaki Antep'i görünce şaşırmazsınız; Antep aynı Antep ama 20 dakikada Muslera'nın kalesinde 5 net pozisyonu oluşturdu.

Bu tablonun sorumlusu Riekerink'ten elbet hesap sorulmalı. Ancak asıl sorun hoca değil. Riekerink yetersiz ama bu kadro yapısı her teknik adamı yer bitirir, Galatasaray'ın efsanesi Terim'i bile.

Yasin, De Jong, Selçuk, Sneijder ve Bruma duruma göre orta 5'liyi oluşturuyor. Bu 5'liden tek fark yaratan, rakibi zorlayan oyuncu Bruma. Bu 5'linin tek savunma yönü gelişmiş oyuncusu De Jong. Bu diziliş ve oluşan tabloda takımlar halı saha maçı gibi orta saha kurgusu olmayan bir maça başlamıştı sanki. Pozisyonu olan ancak futbol kalitesi dibe vuran, klasik sıkıcı bir Galatasaray maçı. İlk yarıda tıpkı Kasımpaşa maçındaki gibi, kalite ayakların pas şovu girilen pozisyonu Yasin tabelaya yazdı. Galatasaray öne geçtikten sonra da kalesinde gol pozisyonları vermeye devam etti. Riekerink savunma zaaflarının tümünü Linnes'e yüklemiş olacak ki, ya da geç oyuncu değiştiriyor tenkitlerine karşılık devrede vazgeçilemeyen Sabri'yi sürdü sahaya. 61. dakikada da Serdar Aziz yerine Semih Kaya girince, Galatasaray 2 hamlesine savunma yönünde harcamış oldu.

Riekerink'in hamleleri savunma yönünde olsa da Galatasaray 2. yarıda oyunu tamamen rakip alana yıkmayı becerdi. Baskı sonucu Yasin 2. golü de kaleye tek vuruşla tamamlayarak skoru takıma adına rahatlattı. Sneijder'in karşı karşıya kaldığı pozisyondaki ağırlığı, bu kulübe yılda 5 milyon Euro maliyet ağırlığını iyice hissettirdi. Kaçan bu golün hemen sonrasında Antep'in golü bulması manidardı! Galatasaray'ın bu sezonu kurtarması zor. Asıl handikap; Sneijder, Podolski, Selçuk gibi yüksek maliyetli yaşlanan, ağırlaşan oyuncuları 2 sezon daha taşıyıp, zengin edecek olması.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek