SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya futbolundaki skandala Arda Turan adı da karıştı!

İspanya'da gündeme damga vuran vergi kaçırma skandalına Arda Turan ve menajeri Ahmet Bulut'un da ismi karıştı. Son belgelere göre, Ahmet Bulut transferde her iki taraftan da para aldı ve Atletico'dan kazandığı parayı Dubai'deki offshore şirketinin hesabına aktardı. Arda Turan'a ise isim hakkı adı altında ödenen paranın verildiği şirket belli değil.

Güncellenme: 15:35, 10/12/2016
Dünya futbolundaki skandala Arda Turan adı da karıştı!

İspanya’da oyuncuların vergi kaçırması gündemi meşgul ederken; yapılan anlaşmalarla ilgili transfer usulsüzlüklerini ve vergi kaçakçılığını ortaya çıkaran Football Leaks’te Arda Turan ve menajeri Ahmet Bulut’un da ismi yer aldı. Son belgelere göre, Atletico Madrid ile Ahmet Bulut arasında yapılan anlaşmada İspanyol ekibi, Bulut'un vergiden muaf off-shore hesabına Arda'nın transfer sözleşmesini yenilemeye yardımcı olduğu için 1.5 milyon Euro göndermeyi kabul etti.

10 Aralık 2016Avrupa`ya Türk damgasıİlgili Haberi Oku

Arda Turan ‘ın yanı sıra Emre Belözoğlu ve Demba Ba gibi isimlerin de menajerliğini yapan Ahmet Bulut, Arda’nın önce Atletico Madrid ardından Barcelona’ya transferinde aracılık etti. Bir ara ismi İngiliz ekipleriyle anılan Arda Turan, kulübüyle 17 Eylül 2013’te sözleşme yeniledi. Anlaşmadan bir gün sonrası ise Ahmet Bulut, FIFA’nın o dönemki “menajerlik bir işlem sırasında sadece bir tarafı temsil eder’ kuralına aykırı bir şekilde Atletico’dan ‘komisyon anlaşması’ adı altında 1.5 milyon Euro kazanarak Dubai’deki vergiden muaf off-shore hesabına aktarılmasını sağladı.

Atletico ayrıca, Arda Turan’ın ilk 4 yıllık anlaşmada yıllık alacağı 2.5 milyon Euro paraya ek olarak, paranın yüzde 15’ini vergiden muaf bir şekilde imaj hakları olarak milli oyuncuya ödemeyi kabul etti. Ancak imaj haklarının bedelinin hangi firma olduğu açıklanmadı. Bu şirketin vergi ödenmeyen bir ülkede kurulması durumunda futbolcunun da vergi kaçırabileceği anlamına geliyor.

Öte yandan Football Leaks, dünyaca ünlü futbolcular ve menajerlerin vergi kaçırdığını da ortaya çıkarmıştı. Ronaldo, Falcao, Mourinho ve ünlü menajer Jorge Mendes’in vergi ödememek için paravan şirketler sayesinde paralarını gizledikleri iddia edilmişti.

09 Aralık 2016Şampiyonlar Ligi`nde haftanın en iyi oyuncusu Arda Turanİlgili Haberi Oku

Ntvspor