SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Oğuzhan Şan’a doping şoku! 4 yıl men cezası…

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Muğla Ormanspor'da forma giyen guard Oğuzhan Şan'a doping içerikli madde kullandığı gerekçesiyle 4 yıl spordan men ve 10 bin TL para cezası verdi.

Güncellenme: 14:32, 09/12/2016
Oğuzhan Şan’a doping şoku! 4 yıl men cezası…

Muğla Ormanspor’un 24 Eylül’de Antalya’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent’le oynadığı Federasyon Kupası maçının ardından verdiği numunesinde 2016 Yılı WADA Yasaklı Maddeler Listesi’nde bulunan Turinabol maddesi tespit edilen 24 yaşındaki basketbolcu Oğuzhan Şan, 24 Ekim’de tedbirli olarak TBF Disiplin Kurulu’na sevkedildi. Kurula 31 Ekim ve 1 Kasım’da yazılı savunma veren genç oyuncu, geçen sezon Çorlu Belediyespor kadrosunda yer alırken bileğindeki sakatlık nedeniyle 3 ay forma giyemediğini, bu süreçte 12 kilo aldığını ve Bursa’da 2 yıldır çalıştığı kondisyonerin daha hızlı zayıflaması için verdiği ilacı, yasaklı madde içerdiğini bilmeden kullandığını bildirdi. Kurul, basketbol camiasından özür dileyip, B numunesinin açılmasını istemeyen Oğuzhan’a uzman görüşü de aldıktan sonra 4 yıl ceza kesti. Oğuzhan, TBL’de bu sezon 2 maçta 1.5 sayı, 2.5 ribaund, 2 asist ortalamalarıyla oynamıştı.

09 Aralık 2016Brezilya`da madalya kazanan 2 sporcuya şok!Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2016 Rio Olimpiyatları'nda dopingli madde kullanan iki sporcunun madalyalarını geri aldı.İlgili Haberi Oku

RUHSATLI İLAÇ DEĞİL

Basketbolcü Oğuzhan Şan’ın 4 yıl spordan men cezası almasına neden olan turinabol metabolitleri, anabolik androjenik steroidler sınıfında yer alan, kas gelişimini artırıcı bir madde. TBF Disiplin Kurulu, Oğuzhan’a ceza verirken turinabolün ülkemizde ve dünyada herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılan bir madde olmadığı, ruhsatlı bir formunun piyasada mevcut olmadığı ve ilaç olarak da değerlendirilemeyeceği görüşünden hareket etti. Sporcunun maddeyi kullandığını itiraf etmesi ve adını bile bilmediğini söylemesiyle kullandığı maddeyi yeterince sorgulamadığının anlaşılması da cezanın süresini artırdı.

Yayınlanma Tarihi:14:15,