SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Altınordu’nun 60’lı yıllarındaki unutulmaz kadrosunda 8 yıl aralıksız forma giyen, Altınordu’nun yanı sıra Göztepe, Karşıyaka, İzmirspor, Denizlispor, Manisaspor, Uşakspor, Yeni Salihlispor ve Bandırmaspor’da teknik direktörlük yapan Erkan Velioğlu, bu sabah yaşamını yitirdi. Yaklaşık iki yıldır akciceğer kanseri nedeniyle tedavi gören Velioğlu, yarın Hatay’daki Kilise Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra Aşağı Narlıdere Mezarlığı’nda eşi Emel Velioğlu’nun yanında toprağa verilecek. 75 yaşında ölen Velioğlu, 1 erkek, 2 de kız çocuğu babasıydı.

1942’de Rize’de dünyaya gelen Erkan Velioğlu, futbola Çırçırspor’da başladı. Daha sonra İstanbulspor ve Karügümrük’te oynayıp 1962’de Altınordu’ya transfer oldu. Lefter’den öğrendiği, kendisine özgü çalım stiliyle ünlenen Velioğlu, 14 kez Ordu Milli Takımı’nda görev yaptı. Bağdat’ta 130 bin seyirci önünde oynanan turnuvada dünya ikincisi olan Ordu Milli Takımı’nda forma giydi, üç kez de A Milli Takım’a davet edildi. Altınordu’dan ayrıldıktan sonra bir sezon Göztepe’de forma giydi; fakat her zaman Altınordulu olduğunu, “Göztepe’de 1 sene oynadım, 6 yıl antrenörlük yaptım. Bu yüzden genç nesil Göztepeli bilir ama ben aslında Altınorduluyum” sözleriyle vurguladı.

UNUTMAZ MAÇTA GÖZTEPE’NİN BAŞINDA

Erkan Velioğlu, 1980-81 sezonunda Göztepe’yi 2’nci Lig’de şampiyon yaparken, aynı sezon Atatürk Stadı’nda Karşıyaka ile oynanan ve 80 bin seyirciyle rekor kırıldığı o unutulmaz maçta, sarı kırmızılı ekibin teknik direktörlüğünü üstlenmenin gururunu yaşadı. Göztepe’nin dışında Uşakspor ve Salihlispor’u 3’üncü Lig’de şampiyonluğa taşımayı başaran Velioğlu, Denizlispor’u da 2’nci Lig’de play-off oynattı.

ektaok