SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Diriliş: Juventus

Juventus 2006’da küme düşürüldüğünde otoriteler kulübün artık uzun yıllar zirveden uzak kalacağını düşünüyordu. 2010’da Juventus’un başkanlık koltuğuna oturan Andrea Agnelli herkesi yanılttı. Son 5 yıldır Serie A’da şampiyonluğa ambargo koyan Juventus önce ekonomisini düzeltti, ardından müzesini kupalarla doldurdu.

Güncellenme: 11:27, 09/12/2016
Diriliş: Juventus

İtalya'da Juventus eşi benzeri görülmemiş bir geri dönüşe imza atıyor. 2006 yılında patlak veren şike skandalı sonrasında iki şampiyonluğu elinden alınan Torino temsilcisi bir alt lige düşürülmüştü. Ekonomik yönden çöken, şampiyonluk kupaları elinden alınan ve yıldız futbolcularını kaybeden Juventus'un eski günlerine dönmesinin çok zor olduğu konuşuluyordu. Siyah-beyazlılar doğru yapılanma, yerinde harcamalar ve akılcı sponsorluk anlaşmalarıyla tüm futbol kulüplere ders olacak şekilde tekrar zirveye adını yazdırdı. Serie A'da son 5 yıldır şampiyonluk kupasını kimseye kaptırmayan Juventus'un bu başarısını KPMG Football Benchmark ekibi inceledi. Bir kulübün dirilişini anlatan araştırmanın öne çıkan başlıkları şöyle…

YENİ STADI AÇILDI, YENİLMEZ ARMADAYA DÖNÜŞTÜ

Siyah-beyazlılar 2011 yılının eylül ayında yeni stadına taşındı ve evinde yenilmez bir hale dönüştü. Torino temsilcisi Juventus Stadyumu açıldığından bu yana evinde yüzde 78'lik müthiş bir galibiyet oranı yakaladı. Yeni stadyumla birlikte galibiyetler gelirken kulübün kasası da doldu. 2010-11 sezonunda eski stadı Olimpico'da 11.5 milyon euro gişe geliri sağlayan Juventus, yeni stadında ise (geçen sezon) 44.1 milyon euro elde etti.

Juventus ticari anlaşmalara imza atarken sıkı pazarlıklar yaptı. Daha önce malzeme sponsoru Nike'tan 13 milyon euro kazanan Juventus, Adidas'la 23 milyon euroya el sıkıştı. Göğüs reklamını da değiştiren Juve, yılda 13 milyon euro kazandığı eski sponsoruyla yolları ayırdı ve 17 milyon euroya Jeep'le anlaştı.

screenshot_1

TELEVİZYONDAKİ HER DAKİKASI ALTIN DEĞERİNDE

Torino temsilcisinin yeşil sahadaki başarısı kasasını da dolduruyor. Siyah-beyazlıların toplam gelirinin yüzde 57'sini yayın hakları oluşturuyor. İtalya'da yayın gelirleri geçmiş sonuçlar ve taraftar kitlesi baz alınarak dağıtılıyor. Bu dağıtım sistemi de Juventus'un yayın gelirlerinden aslan payını almasını sağlıyor. Avrupa futbolunun en büyük organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi'nde düzenli olarak boy gösteren Juventus, 2015-16 sezonunda toplam 76 milyon euro para ödülü kazandı.

Yönetim bunların yanı sıra 2011 yılı sonunda 120 milyon euro sermaye artırımına giderek mali sürdürülebilirliği geliştirdi ve son 2014/2015 ve 2015/2016 sezonlarını net karla kapattı.

Gelirlerini artıran ve kasasını dolduran Juventus yatırım da yapıyor. İtalyan ekibi Meksika, Nijerya ve Azerbaycan'da çeşitli bölgesel ortaklıklara gitti. Bunun yanı sıra JVillage projesi de 2017 sonunda hayata geçecek. Yeni stadyumun çok yakınındaki JVillage projesinde yeni bir kulüp binası, eğitim merkezi, bir otel, konsept mağaza ve uluslar arası bir okul bulunacak.

GELİRLER TRANSFERE, TRANSFERLER ZAFERLER DÖNÜŞTÜ

Artan gelirler, yönetim tarafından futbol takımına yatırım olarak yansıtılıyor. Personel maliyetleri son altı yılda yüzde 12, bonservis bedelleri ise yüzde 14'lük büyüme gösterdi. Futbol takımına yapılan doğru transferlerle Juventus üst üste beş kez şampiyonluk ipini göğüslemeyi başardı. Ayrıca 2015 yılında Şampiyonlar Ligi'nde final oynayan Juventus, Barcelona'ya 2-1 kaybederek kupayı son anda elinden kaçırdı.

screenshot_2

SOSYAL MEDYADA MILAN’I SOLLADI

İtalyan temsilcisi uluslararası arenadaki etkisini de artırdı. Sosyal medyada en çok takip edilen AC Milan'ı geride bırakan siyah-beyazlılar, artan popülaritesiyle ticari hasılatını da büyüttü. Siyah-beyazlılar sosyal medya takipçisi açısından Avrupa'nın en önemli kulüpleri arasına tekrar girmeyi başardı.

KPMG Football Benchmark ekibinin Juventus incelemesi, Avrupa'da başarılar kazanmayı planlayan Türk kulüplerine de yol gösterecek bir kaynak niteliği taşıyor. Gelirlerini adım adım büyüten, akılcı sponsorluk anlaşmalarını doğru transfer hamleleriyle güçlendiren Juventus, futbolun artık sadece yeşil sahada oynanmadığını bir kez daha kanıtladı.