SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akıllı futbol zirveye taşıdı

9 Aralık 2016

Lens’in takımda olması büyük fark oluşturuyor Fenerbahçe'de. Alper'in fizik yetersizliğine rağmen etkili oyunu, Sauza'nın, Topal'ın dengeli futbollarıyla ikinci bölgede rakiplerine pres yaparak top kapmaları, özellikle sağ çizgiden Lens ile takımı atağa kaldırmaları önemliydi. Lens'in ortaları ile de Sow ve Van Persie rakip ceza alanında etkili olmaya çalıştı. Fenerbahçe, Mehmet Topal, Sauza ve Hasan Ali'yi ekonomik kullanarak ileri çıkardı. Bu taktikle de başarılı oldu sarı-lacivertliler Feyenoord karşısında. 11. dakikada Lens'i ceza alanında indirdiler, penaltı olmalıydı ama o ne! Hakem Borbalan devam kararı verdi.

Fenerbahçe sahada 4-1-4-1 dizilişi ile ikinci bölgede kalabalık oynadı, ataklarında da çoğalabilen görüntü çizdi. İyi futbol oynadı Fenerbahçe. Ayrıca Feyenoord ataklarında da modern savunma nasıl yapılır, gösterdi seyredenlere. Feyenoord'un ilk ciddi tehlikesinde Volkan Demirel yaptığı kurtarışla adeta meydan okudu, gol yemeyeceğinin sinyalini verdi. Sow'un röveşata golleri artık sıradanlaştı. Senegalli, rövaşeta geleneğini Hollanda'da da sürdürdü. Feyenoord ise özellikle Elia ile sağ kanadını iyi kullandı. Elia zaman zaman Şener'i zor durumlara da düşürdü.

Fenerbahçe, son haftalarda belirli bir şablona oturttuğu futbolu başarılı bir şekilde devam ettiriyor. Oyuncularına karşı tatlı, sert ve çok disiplinli olan Dick hoca Advocaat'ın kadife eldiven içinde demir yumruk olmasının etkisi tartışılamaz. Hollandalı hocanın sistemi, Fenerbahçe'yi UEFA Avrupa Ligi'nde üst turlara taşıyacak gibi duruyor. Ayrıca hocaya ve futbolcularına en olumsuz zamanda bile inanan, güvenen yönetim kurulu ve başkanın da emekleri ve azimleri takdir edilmeye layık aslında.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek