SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Football Manager Fatih Terim’i gözden düşürdü

Dünyanın her yanındaki futbolseverin beğenisini kazanan Football Manager oyununun 2017 versiyonunda, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in taktiksel bilgi birkimi özelliği düşürüldü. Bu detay, dikkatli oyuncuların gözünden kaçmadı.

Görkem ÇOKSEZEN
Güncellenme: 18:17, 06/12/2016
Football Manager Fatih Terim’i gözden düşürdü

Futbolcu özellikleri ile ilgili ölçme ve değerlendirme konusunda uzun zamandır otorite sahibi olan Football Manager oyununda bir detay dikkatlerden kaçmadı. Oyunun yeni versiyonu olan FM 2017’de Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in taktiksel bilgi özelliğinin bir önceki oyunlara göre çok alt seviyelere düşürüldüğü gözlemlendi.

FM 2016’da Fatih Terim’in 18 olan taktiksel bilgi birikimi puanı, yeni oyunda 12 gibi çok alt bir seviyeye düşürüldü. Terim’in diğer özelliklerinin sabit bırakılması ve sadece bu niteliğinin düşürülmesi dikkat çekti. Deneyimli teknik adamın bu özellikleri yıllardır sabitti.

Football Manager oyununda bilindik oyuncu ve antrenörlerin özelliklerinde yıllara göre değişmelere çok az rastlanıyordu. Böylesi bir değişiklik bazı Türk oyuncuların dikkatini çekti. Oyun, futbol tutkunlarınca uzun senelerdir büyük ilgi görüyor.

FM 2016’da Terim

tero-16

 

 

FM 2017’de Terim

terim-75547

PIRLO’YU HATIRLATTI

Terim’e yönelik bu hamle, geçmişte Milan’da forma giyen efsane futbolcu Andrea Pirlo’nun İmparator’a yönelik sözlerini akıllara getirdi.

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Andrea Pirlo’nun, Fatih Terim ile ilgili kitabında sarf ettiği sözleri dikkat çekmişti. İtalyan futbolcu, Terim’in Milan’ı çalıştıracak kapasitede olmadığını ve taktik bilgisinin yetersiz olduğunu söylemişti. Pirlo kitabında şu ifadeleri kullanmıştı:

Berlusconi ve Ancelotti arasında karşılıklı sevgiye dayanan, sağlam bir ilişki vardı. Fakat bunun Milan’ı çalıştıran herkes için geçerli olduğunu söyleyemem, örneğin Fatih Terim.

Fatih oldukça dikkat çekici ve kurallara alerjisi varmış gibi gözüken garip bir insandı. Daha en başında Milan’da uzun süre görev yapamayacağı oldukça belliydi ve kısa bir süre sonra da kovuldu. Terim Milan’dan önce, canının istediği her şeyi yapabildiği daha düşük profilli takımlarda görev almıştı; ama burası Milan’dı. Burada bazı hareketlerin tolere edilmeyeceğini herkes bilirdi. Örneğin; öğle yemeğine canı isteyince geç katılıyordu. Milan Kulübü'nü temsil etmesi gereken resmi aktivitelere kravat takmadan gelebiliyor; sonra bu aktivitelerden, evinde “biri bizi gözetliyor” seyretmek için kimseye haber vermeden erkenden ayrılıp, Adriano Galliani’yi masasında tek başına bırakıyordu. Kendisini tesislerde John Travolta gibi garip, caf caflı ve renkli kıyafetler giyerken görüyorduk.

Görev yaptığı süre boyunca kendisinin adeta gölgesi gibi olan deli bir tercümanı vardı. Terim’in 5 dakikalık ateşli konuşmalarını, duygusuz şekilde 5 saniyede tercüme eden bir adam. Tercümanı bir ara Terim’e medya ile tüm ilişkileri süresiz kesmesini tavsiye etti. Medya ile ilişkileri kesmek. Süresiz. AC Milan’da. İletişimin her şeyden önemli olduğu ve mükemmel yönetildiği bir kulüpte. Özellikle göreve başladığı ilk günlerde yaptığı takım toplantıları ise unutulmazdı. Terim eline bir tebeşir alıp taktik tahtasına 11 daire çizerdi. Tahtadaki her daire sahaya çıkacak bir oyuncuyu temsil ederdi. Ancak konuşmanın ortasında taktik tahtası çizdiği oklardan ve karalamalardan öyle bir hale gelirdi ki; hangi dairenin kimi işaret ettiğini anlamak imkansızlaşırdı. Taktik tahtası, oyuncuları ve mevkileri birbirinden ayırmanın mümkün olmadığı karmakarşılık bir hal alırdı. Kısacası tam bir kaos. Sadece kalecinin kendi pozisyonundan emin olabildiği bir kaos. Toplantı sırasında bir daireyi işaret edip, “Costacurta, tam burada olman gerekiyor” diye konuşmaya başlardı. bir gün dayanamayıp, “ama patron, o gösterdiğin dairenin biraz önce benim olduğunu söyledin, Costacurta değil ki” demek zorunda hissettim.

İşin daha da kötüsü konuşma ilerledikçe defans bölgesindeki dairelerle, forvettekileri karıştırmaya başlardı. Artık öyle bir hal almıştı ki, kendi aramızda acaba bunu Berlusconi’nin gizli rüyası olan 2-4-4 taktiğini gerçekleştirmek için bilerek mi yapıyor diye şakalaşmaya başlamıştık. Ancak şaka bir yana, Terim’in taktik bilgisinin yetersizliğini ve tüm oyun planının takımı bağıra çağıra motive ederek, sahada iyi bir sonuç almamızı ümit etmek olduğunu anlamamız çok uzun bir süre almadı. Belki böyle bir plan başka yerlerde geçerli olabilirdi, ancak Milan’da işlemezdi. İşlemedi de, Milan’da uzun süreli görev alabilmek için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç vardı.

Yayınlanma Tarihi:17:50,