SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yana, geriye, Muslera’ya

Riekerink hafta içi basın toplantısında istatistik göstergeler ile takımının istikrarını savundu. Saygıyla karşılıyorum. Galatasaray bu ligin en berbat futbol oynayan takımlarından biri. İstikrarlı bir halde yana geriye, yana geriye; devamında Muslera'ya kadar ulaşan geri pas. Maç boyu Muslera'ya neredeyse 750 geri pas yaptı, koca Galatasaray.

Kasımpaşa ligin vasat altı takımlarından biri. Sezon içi hoca değiştirmiş, bütçe kısıtlamasına yönelmiş, kaderine razı olmuş bir ekip. Bu ekip karşısında bile Galatasaray zorlanıyor. Sneijder ile Podolski bir anlık kalite gösterisine giriştiler ve Alman oyuncu müthiş bir gol attı. Gol sonrası Galatasaray hiç çekilmez hale geldi. Yana geriye oynayarak koca 90 dakikayı eriteceğini hedeflemek büyük takım işi değil. Yeteneğine oranla dünyanın en fazla para kazanan oyuncusu Sabri Sarıoğlu'nun final hatası ile Galatasaray hak ettiği cezayı buldu!

Bir takımda 4- 5 oyuncu koşmaz, mücadele etmez ise o takımın başarıya ulaşma şansı mümkün değil. Selçuk, Podolski, Sneijder ve Yasin gibi koşmayan dörtlüsü ile takım büyük maçları kazanamaz, küçük maçlarda da zorlanır durur. Galatasaray'da sadece Sneijder 10 numara değil. Forvet oyuncuların tümü 10 numara endamı ile geriye gelip, top almak lüksünde. Hücumda deplase olmayan, yer değiştirmeyen, durağan oyuncularla pozisyon fakirliği yaşamak kaçınılmaz sıkıntı.

Beraberlik golünden sonra Carole'ün ustaca asisti ile bu kez Bruma harika gol atarak, girilmesi muhtemel kaosu önledi. Ardından Otigba'nın kısa aralıkla gördüğü iki sarı kartla kızarması Galatasaray'ı biraz olsun rahatlattı. Bu rahatlık aşırıya kaçınca, 10 kişilik Kasımpaşa penaltı ile eşitliği bulma fırsatını ikinci kez elde etti. Ancak penaltıda Muslera büyük, Adem küçüktü ve Galatasaray usta kalecisi ile bir kez daha kurtuldu.

Galatasaray 10 kişilik Kasımpaşa karşısında bile kalesinde tehlikeler yaşarken, Riekerink'in 88. dakikada ilk oyuncu değişikliğini yapması da hayret bir şeydi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek