SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Suriyeli çocuklar futbolla Türkiye’ye uyum sağlıyor

Goethe Enstitüsü, Mardin'de yaşayan Suriyeli çocukları ülkeye alışması ve sosyal hayatlarının sürdürebilmesi adına “Futbol Birleştirir!” projesi başlattı. Suriyeli çocuklar, Mardin'deki akranlarıyla büyük bir futbol takımında bir araya geldi.

Güncellenme: 15:17, 05/12/2016
Suriyeli çocuklar futbolla Türkiye’ye uyum sağlıyor

Suriye’deki savaş nedeniyle topraklarından başka ülkelere giren Suriyeli vatandaşların çocukları, futbolla uyum sağlamak istiyor. Goethe Enstitüsü'nün destekleyici “göç ve uyum programı” çerçevesinde hayata geçirilen “Futbol Birleştirir!” projesi, örnek bir harekete imza attı.

Proje, Suriyeli gençleri yerel akranları ile birleştirmek ve güven içinde yaşayacakları bir ülke arayışlarına yardımcı olabilmek arzusuyla Mardin'de hayata geçirildi. Her Yerde Sanat Derneği işbirliği ile gerçekleşen proje kapsamında Haziran 2016'da 72'si Türk, 63'ü Suriyeli çocuklardan oluşan 135 kişilik bir futbol takımı kuruldu. FC Mardin Birlik takımı; 7-8 Aralık'ta İstanbul'da Beşiktaş ve Fenerbahçe yıldız takımlarıyla seyirciye açık dostluk maçları yapacak.

Proje kapsamında; İstanbul'dan bir futbol projesi koordinatörü ve iki profesyonel futbol antrenörü görevlendirildi. Mardin'de yerleşik olan yerel antrenörlerle işbirliği yapan ekip, 72 Türk, 63 Suriyeli oyuncu olmak üzere toplam 135 kişilik bir futbol takımı kurdu.

lpal

Eylül 2016 sonuna kadar haftada ortalama 5 kez, hafta içi gerçekleştirilen antrenmanlar, okulların açılmasıyla birlikte haftada üç kez, akşamları veya hafta sonları gerçekleştirildi. Ailelerin olumlu desteklerinin de büyük katkı sağladığı “Futbol Birleştirir!” projesinde çekingenlik gösteren Suriyeli gençler, futbolun birleştiren özelliği sayesinde özgüven kazanırken, yapılan çalışmalarla yerel takım arkadaşlarının önyargıları da yıkıldı. Antrenmanlar dışında düzenlenen sosyal etkinliklerle de desteklenen proje sayesinde; gençler zamanla karşılıklı saygı çerçevesinde sağlam arkadaşlıklar kurdular, farklı dilleri konuşmalarına rağmen futbolun evrensel ‘dili' ile anlaştılar.

Mardin'de faaliyet gösteren Her Yerde Sanat Derneği'nin, uygulama süresince koordinatör ve antrenörlere destek sunduğu projenin son etkinliği olarak, projeye destek veren Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin yıldız takımı oyuncuları ile dostluk maçları yapılacak. 7-8 Aralık 2016 tarihlerinde, FC Mardin Birlik'in 25 başarılı oyuncusu, Fenerbahçe ve Beşiktaş'la İstanbul'da yapılacak bu maçlarda takımlarını temsil etme imkanını yakalayacaklar. FC Mardin Birlik'in, 7 Aralık Çarşamba günü 12:30'da Fulya Tesisleri'nde Beşiktaş'ın, 8 Aralık Perşembe günü 15:00'te ise Dereağzı Tesisleri'nde Fenerbahçe'nin yıldız takımlarıyla karşılaşacağı maçlar, sporseverler tarafından izlenebilecek.

oekao

“FUTBOL BİRLEŞTİRİR!” HAKKINDA

Suriye sınırına 20 km uzaklıkta olan Mardin'de yaklaşık 100.000 Suriyeli mülteci kamp ve kamp dışı yerleşim alanlarında yaşıyor. Bu mülteci grubunun, %50'si kadın ve çocuklardan oluşmaktayken, diğer %50'lik kesimini ergen ve yetişkin erkekler oluşturuyor. Bölgede faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum ve yardım kurumlarının yürüttüğü faaliyetlerin birçoğu kadın ve çocuklara yönelik; ergen ve yetişkin erkeklere yönelik imkanlar ise oldukça kısıtlı. Spor ve özellikle de geniş kitlelerce sevilen bir spor dalı olan futbol, bu boşluğu doldurarak dezavantajlı grupların toplumsal entegrasyonu ve birlikte yaşama algısını güçlendirmeye katkı sunmak adına çok önemli bir fırsat sunuyor.

Birlikte barış içinde yaşama ruhunun canlanması, mültecileri de içeren dezavantajlı grupların sosyal yaşamına büyük katkı sağlıyor. Proje, Mardin'de yaşayan mültecilerin, dezavantajlı çocuk ve gençlerin toplumsal entegrasyonunu ve sosyal hayata katılımını güçlendirmeyi hedefliyor.

“Futbol Birleştirir!” projesi şehir merkezinde yaşayan ve burada birçok zorlukla karşılaşan mülteciler ile yerel halk arasında sinerji yaratarak birlikte yaşama olgusuna yeni bir bakış açısı kazandırmayı ve kamuoyunun futbola bir “sosyal etkinlik” olarak da bakmasını sağlamayı hedefliyor. Profesyonel bir ekip tarafından sağlanan futbol eğitimleri, müsabakalar ve büyük spor kulüplerinin yıldız takımları ile yapılan dostluk maçları sayesinde, birlikte uyum ve barış içinde yaşama adına gençlere yeni umutlar aşılanması amaçlanıyor.

Projeye katılan gençlerin beklenmedik kabiliyetleri, Teknik Proje Koordinatörlüğü tarafından kısa sürede fark edildi. Teknik koordinatör, takımdan birkaç oyuncunun üç büyük kulüp tarafından seçilmesinin dahi söz konusu olabileceğini belirtirken, bunun gerçekleşebilmesi için projenin 2017 yılında da devam ettirilmesi gerekmekte olduğunun altını çiziyor.

Bir Goethe-Institut projesi olan “Futbol Birleştirir”, Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

petpaoo