SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Papağan gibi tekrarlıyoruz

5 Aralık 2016

Bu yazı çoğunuza antipatik gelebilir. “Takım kazandı hâlâ eleştiriyorsun, art niyetlisin” diyenler olabilir. Evet, G.Saray dün kazandı ama en büyük kazanım, kazanırken eksiklerin konuşulması ve çözümlerinin bulunmasıdır. Riekerink bana göre rakibi yine yanlış değerlendirip sahaya yanlış bir takımçıkarmıştı. G.Saray 4-5-1 oynamaz 4-4-2 oynar. Yani çift forvet oynatacaksın. Galatasaray'ın teknik direktörüysen büyük takıma yakışır sorumluluk alıp çift forvet oynayacak sistemi takımına benimseteceksin.

Eren ve Podolski ikilisi bu takımın en büyük silahı olur. Gerekirse Snejider'ı kes yasak mı? Sen teknik direktörsün istersen kesersin. 6. dakikada golü bulmuşsun yüklenip ilk yarıda işi bitirecekken ileri pas, yana pas, geriye pas, kaleye şut yok, orta yok, golden başka pozisyon yok. Böyle futbolmantalitesi olmaz. Podolski santrfor değil. Ceza sahasında Eren olmayınca Galatasaray o bölgede temsilsiz kalıyor. Bunu Sayın Riekerink neden okuyamıyor.

Riekerink “Topa sahip olun, risk almayın, sürekli pas yapın” demiş ama son vuruşlardaki organizasyon kısmını eksik bırakmış. Haftalardır tekrarlıyorum yine tekrarlayacağım. Galatasaray teknik kadrosunun rakip analizi noktasında eksikleri var. Gol getirecek sonucu olacak atak varyasyonlarını yapma noktasında eksikleri var. Kasımpaşa'nın attığı gole bakıyoruz, Eduok vuruyor Muslera kurtarıyor. Galatasaray defansı ve topa yakın olan bütün futbolcuları dönen topamüdahale etmiyor acaba ne olacak diye izliyor ve gol oluyor. Galatasaray kazanırken takım halinde iyi işler yaparak kazanmıyor.

Muslera kurtarıyor, Podolski, Sneijder ya da Bruma sorumluluk alıp kişisel becerileri ile maç kazandırıyorlar. Galatasaray'ın istikrarlı bir galibiyet serisi yakalaması için takımhalinde iyi işler yapması lazım. Defans kurgusunun organize hareket etmeyi öğrenmesi lazım. Riekerink bunları yapana kadar takım kazansa bile ben papağan gibi tekrarlamaya devam edeceğim. Taraftarın inancı bu takımın en büyük kozu bu da son sözüm.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek