SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güney Amerika Kupası Şampiyonluğu Chapecoense’ye verildi. Kolombiya’daki uçak kazasında oyuncularının ve teknik ekibinin tamamına yakınını kaybeden Brezilya’nın Chapecoense kulübü “Güney Amerika Kupası şampiyonu” ilan edildi.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonundan (CONMEBOL) yapılan yazılı açıklamada, Chapecoense kulübünün, Güney Amerika Kupası şampiyonu olarak ilan edildiği ve kupanın tüm getirilerinden yararlanacağı belirtildi.

Kazadan sağ kurtulan 6 kişiden biri olan uçuş ekibi görevlisi Erwin Tumiri de kazanın hemen öncesinde uçakta yaşananlarla ilgili konuştu. Kolombiya basınında yer alan haberlere göre, Tumiri, iniş için anons yapıldığını ve herkesin kemerlerini bağlayıp inişi beklediğini ifade etti. “Hepimiz inmeyi bekliyorduk. Kimsenin ne olduğundan haberi yoktu.” diyen Tumiri, her şeyin bir anda olup bittiğini, ışıkların söndüğünü ve yolcuların çığlık bile atmadığını kaydetti. Bu arada Tumiri, kaza sonrası Arjantin’in Fox Sports televizyonunda hakkında çıkan haberleri reddetti. Haberlerde, Tumiri’nin, uçaktaki herkesin paniklediğini söylediği ve güvenlik kurallarına uyduğu için kendisinin hayatta kaldığını belirttiği yer almıştı.