SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sıkıcı derbi

4 Aralık 2016

Dick Advocaat geldiği günden bu yana Fenerbahçe'ye hızlı futbol oynatmaya çalışıyordu. Nitekim ilerleyen süreçte istediğini elde etmiş, kendisi adına başarılı neticeler üst üste gelmeye başlamıştı. Hollandalı teknik adam derbide beklenen kadroda sürprize yer vermedi. Oyuncu seçimlerinde yine formda isimlere yöneldi. Şenol Güneş'in kafasında ise daha hızlı oynayan ancak pas hatası artan Fenerbahçe'ye karşı topu rakip kaleye en hızlı şekilde götürebilmek vardı. Bu yüzden 2 riskli ama kritik tercih yaptı. Hafta içinde kupa maçında oynamasına rağmen Gökhan Gönül'ü ilk 11'e aldı. Üstelik tecrübeli futbolcunun bireysel olarak yaşayabileceği sıkıntıları da göze almıştı. Bir diğer önemli adım ise Kerim Frei oldu. Uzun süre kadroya bile giremeyen 23 yaşındaki oyuncu bu sezon ilk kez bir maçta ilk 11'de başladı.

VOLKAN, HAREKET GETİRDİ

İki teknik adamın da taktikleri ilk yarıda kâğıt üzerinde kaldı zira ne Fenerbahçe ne de Beşiktaş birbirlerinin hızlı oynamasına müsaade etti. Savunmalar geride ve kalabalık tutulunca ilk bölümde fazla dişe dokunur bir pozisyon olmadı. 2. yarıda ilk hamleyi Advocaat yaptı. Aatif'ın yerine Volkan Şen'in oyuna girmesi oyuna biraz hareket getirse de etkisi sönük kaldı. 15 dakika sonra Şenol Güneş de Quaresma'nın yerine Aboubakar'ı aldı ama Kamerunlu forvetin sürekli top ezmesi sonucu Beşiktaş da istediğini elde edemedi.

90 dakika bittiğinde iki takım adına da kaleyi tutan tek bir şutun bile bulunmadığı sıkıcı bir derbi izlemiş olduk. Maçta tansiyon ancak futbolcuların tartıştığı anlarda arttı. Hafta içinde önemli bir maça çıkacak olan Beşiktaş için alınan 1 puan iyi sayılabilir. Zirveye yaklaşmak isteyen Fenerbahçe ise çok önemli 2 puanı bıraktı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek