SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi açıldı

Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi bugün İsviçre'nin Lozan kentinde açıldı. 14 bin metre kare alan sahip ve 17 milyon İsviçre Frangı'na mal olan merkezin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı Uğur Erdener de katıldı.

Güncellenme: 13:16, 03/12/2016
Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi açıldı

Tören okçuların yarışmasıyla başlarken IOC Başkanı Thomas Bach’ın yanı sıra Bakan Kılıç ve Uğur Erdener de birer konuşma yaptı. Konuşmasında okçuluğun Türk tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Çağatay Kılıç, bu sporun Türkiye’de yeniden ivmelenme içinde olduğunu ve tesisin açılışına bakanlık olarak destek verdiklerini belirtti.

Bakan Kılıç, “İnsan ırkı olarak farklı ülkelerde yaşasak da pek çok şey paylaşıyoruz ve barışı da beraber getirmek zorundayız. Sıkça farklılıklardan bahsediyoruz. Evet dünya mükemmel bir yer değil. Bizim ülkemiz önemli sayıda mülteciye ev sahipliği yapmakta. Bu kadar kısa zamanda bu kadar sayıda mülteciyi ağırlayan tek ülke olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bakan Kılıç, özellikle genç mültecilerin spora yönlendirilmesinin önemini vurgularken, “Bu insanlara yardım etmeliyiz ve spor bu konuda güçlü bir araç” diye konuştu.

Bakan Akif Çağatay Kılıç, tesisin okçuluk sporunun gelişmesine katkıda bulunmasını umduğunu da sözlerine ekledi.