SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Samandıra’daki sihirli eller

2 Aralık 2016

Fenerbahçe’de Pereira'nın yarattığı enkazın 3 ayda nasıl toparlandığı herkesin yanıt aradığı soru. Son yıllarda olmadığı kadar ‘kolej havası'na bürünen sarı-lacivertlilerde, yanıt olarak gösterilen ise Dick Advocaat ve ekibi. Advocaat'ın liderliğinde hepsi birer ‘hoca' olan yardımcıları Mario Been ve Cor Pot'un kurduğu ‘kolektif akıl'.

Advocaat’ın psikolog rolünü üstlendiği Fenerbahçe'de ikinci adam olan 52 yaşındaki Mario Been'in futbolcular üzerindeki etkisi şöyle anlatılıyor:

“Çok disiplinli. Mütevazı ama belli ölçülerde futbolcularla mesafeli. İnanılmaz detaycı. Sakin ama etkili bir vücut dili var. Tam bir futbol delisi. Sürekli farklı liglerden maçlar izliyor. Dünya futbolunu, gelişmeleri yakından takip ediyor. Ekip çalışmasına büyük önem veriyor.”

Ciddi Hollandalılar arasında en güler yüzlü isim Cor Pot… Futbolcularla ikili ilişkileri çok iyi olan Hollandalı teknik adam, Zenit'te de Advocaat'la birlikteydi ve ikili, birbirini yakından tanımanın yararını da sürekli görüyor. Başarısız sonuçlardan sonra bile “Her şey güzel olacak” diyen bir isim Pot. Pozitif ve kendinden emin tavırları futbolcuları da motive ediyor. Kurt hocanın başarılı analizleri ise Fenerbahçe'yi bir adım öne taşıyor.

GENERAL DİYECEKSİNİZ

Dick Advocaat, Barcelona'nın temellerini atan Rinus Mitchel'ın asistanı olarak iki dönem, ‘Küçük General' lakabını kazandığı Hollanda Milli Takımı'nda görev yaptı. Zenit'te ise ‘General' oldu. Tecrübesini Fenerbahçe'ye taşıdı.

ONUN ADI ‘MARIODONA’

Mario Been, futbol oynadığı dönemde top sürme yeteneğiyle ön plana çıkmıştı. Bu yüzden de kendi adıyla, efsane 10 numara Diego Armando Maradona'nın adlarının karşımından bir lakap takıldı: Mariodona…

BAY FİLOZOF POT

Cor Pot, üç dil bilen futbolu yürekten seven bir isim. Bir lakabı yok ama yüreklendirici konuşmaları, konuları olumlu yönden ele alışı, onu ‘Fenerbahçe'nin filozofu' yapıyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek