SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiliz polisinden kan donduran cinsel istismar açıklaması

Ulusal Polis Amirleri Birliği'nin yaptığı açıklama, futbolun beşiği olan İngiltere'deki vahim durumu ortaya koydu. Araştırmaya göre İngiltere futbolunda tespit edilen 350 cinsel istismar vakası var.

Görkem ÇOKSEZEN
Güncellenme: 18:02, 01/12/2016
İngiliz polisinden kan donduran cinsel istismar açıklaması

İngiltere futbolu cinsel istismar haberleriyle çalkalanıyor. Eski futbolculardan Andy Woodward’ın gençlik yıllarında cinsel istismara uğradığını itiraf etmesinin ardından gündeme gelen konu üzerine İngiliz polisi bir araştırma gerçekleştirdi. Polisin verilerine göre futbol kulüplerinde 350 cinsel istismar vakasına rastandığı ortaya çıktı.

Burry ve Sheffield United gibi takımlarda forma giyen 43 yaşındaki Woodward’ın itirafları İngiltere’de büyük infial yaratmıştı. Woodward, 11-15 yaşları arasında futbol antrenörü Barry Bennell tarafından taciz edildiğini ve birçok arkadaşının kendisi ile birlikte mağdur olduğunu söyledi.

Woodward’ın bu itirafının ardından diğer itirafçılar da ortaya çıktı. Eski Tottenham Hotspur futbolcusu Paul Stewart, gençlik yıllarında tacize uğradığını açıkladı. Manhcester City, Liverpool ve Blackpool gibi takımlarda forma giyen Stewart, ismini vermekten kaçındığı bir antrenör tarafından 4 yıl aralıksız taciz edildiğini söyledi.

Kasım ayında birbirini izleyen demeçlerde eski futbolcular uğradıkları çirkin saldırıları anlattığı demeçler manşetleri süsledi. Bu skandal olayların çıkmasının ardından İngiliz polisi futbolda cinsel istismar ile ilgili geniş bir soruşturma başlattı.

TÜRK FUTBOLUNDA DA VAR

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in geçtiğimiz günlerde verdiği demeçler büyük ses getirdi. Deneyimli teknik adam cinsel istismarın Türk futbolunda da olduğunu itiraf etmişti. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapılarda çocuk istismarı ile ilgili verdiği röportajda, “TFF'de göreve gelir gelmez, bu konuyla ilgili bir birim oluşturulması talimatını verdim. Bu projeyi uygulamaya başladığımızda çok daha zor, büyük ve derin bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Fiziksel ve duygusal istismardan daha önemlisi cinsel istismar da bir hayli fazla” dedi.

AMKSPOR / DIŞ HABERLER

30 Kasım 2016Fatih Terim`den korkutan `cinsel istismar` itirafı!Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapılarda çocuk istismarı ile ilgili verdiği röportajda, “TFF'de göreve gelir gelmez, bu konuyla ilgili bir birim oluşturulması talimatını verdim. Bu projeyi uygulamaya başladığımızda çok daha zor, büyük ve derin bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Fiziksel ve duygusal istismardan daha önemlisi cinsel istismar da bir hayli fazla” dedi. İlgili Haberi Oku

27 Kasım 2016İngiltere futbolunda cinsel taciz skandalı!İngiltere Futbol Federasyonu, dört eski futbolcunun genç takımdayken cinsel tacize uğradıklarını açıklamalarının ardından konu hakkında soruşturma başlattı. Bu skandal akıllara Türkiye’de 2 yıl önce yaşanan mide bulandırıcı iki olayı hatırlattı.İlgili Haberi Oku