SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe – Galatasaray derbisindeki o pankarta suç duyurusu

Fenerbahçe'nin sahasından Galatasaray ile oynadığı derbi maçta açılan ve üzerinde '17 yıldır illegal bundan sonra legal +18' yazan pankart hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Güncellenme: 12:44, 01/12/2016
Fenerbahçe – Galatasaray derbisindeki o pankarta suç duyurusu

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, 20 Kasım Fenerbahçe-Galatasaray maçında ‘UntilTheGrave Uslanmaz Tribün Gençleri' adlı Fenerbahçeli taraftar grubunun açtığı pankart hakkında suç duyurusunda bulundu.Suç duyurusunda, maç öncesinde ve tribünde açılan ve taraftar grubunun sosyal medya hesaplarında da paylaşılan “17 yıldır illegal bundan sonra legal +18” yazılı pankartın çocuğa karşı cinsel istismarı meşrulaştırdığı vurgulandı.

30 Kasım 2016Fatih Terim`den korkutan `cinsel istismar` itirafı!Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapılarda çocuk istismarı ile ilgili verdiği röportajda, “TFF'de göreve gelir gelmez, bu konuyla ilgili bir birim oluşturulması talimatını verdim. Bu projeyi uygulamaya başladığımızda çok daha zor, büyük ve derin bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Fiziksel ve duygusal istismardan daha önemlisi cinsel istismar da bir hayli fazla” dedi. İlgili Haberi Oku

Dernek, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda şu noktalara dikkat çekti:

– Pankarttaki ifadeden “başarılı ve yenilmez takımın” tecavüz eden kişi olduğunun anlaşılması dışında bir olasılık yoktur.

– Milyonlarca kişinin izlediği derbi maçında açılan bu pankartla şüpheliler, çocuğun cinsel istismarı eylemlerini bir kutlama aracı yaparak, hoş ve meşru bir biçime büründürmüştür.

– Her ne kadar taraftar grubu, sosyal medya üzerinden gelen eleştirilerden ötürü, pankartın amacının yalnızca yenilmezliğe vurgu olduğunu açıklamış ve başka hiçbir amaç güdülmediğini belirtmiş ise de; bu vurgunun çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismar eylemlerini küçük düşürücü ve aşağılayıcı biçimde kullanarak, kadın ve çocuk bedeni üzerinden yapıldığı açıktır. Bu yönüyle pankartı açan şüphelilerin eylemleri suç oluşturmaktadır.

fenerbahce-ic-01-12

Pankartın TCK’nın Suç işlemeye Tahrik, Suçu ve Suçluyu Övme, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Hakaret İçeren Tezahürat maddeleri doğrultusunda suç teşkil edildiği belirtildi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve erktolia, pankarta yönelik olarak TTF; Fenerbahçe yönetimi; İstanbul Emniyeti Spor Şube ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın harekete geçmesi için de bir imza kampanyası başlatmıştı.

Yayınlanma Tarihi:12:06,