SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Brezilya Chapecoense için tek yürek

Brezilya kulüpleri, Chapecoense’ye bedelsiz oyuncu kiralanmasını talep etti. Yeşil-beyazlılar ayrıca 3 sezon küme düşmekten muaf olacak.

Güncellenme: 10:29, 01/12/2016

Kolombiya’da gerçekleşen, Brezilya takımı Chapecoense'nin teknik heyeti ve oyuncularının hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından spor dünyası tek yürek oldu. Aralarında Palmeiras, Santos, Flamengo ve Sao Paulo'nun da bulunduğu Brezilya'nın önde gelen futbol kulüpleri, Chapecoense için ortak bildiri yayımladı. Bildiride Chapecoense'nin 2017 sezonunda ücretsiz futbolcu kiralayabilmesini ve üç sezon küme düşmekten muaf tutulması istendi. Bu talep kabul edildi.

30 Kasım 2016Chapecoense uçağı ve kule arasındaki şok diyalogBrezilya’nın Chapecoense takımını taşıyan 2933 sayılı RJ85 tipi uçağın düşmesinin ardındaki sır perdesi aralanıyor. Kule konuşmalarına göre acil iniş çağrısı yapmış olan bir diğer uçak daha var.İlgili Haberi Oku

Chapecoense’nin Sudamericana Kupası finalindeki rakibi Atletico Nacional, kupanın tüm gelirinin kazada ölenlerin ailelerine verilmesini talep etti. Açıklamada, “Bizim açımızdan ve daimi olarak 2016 Güney Amerika Kupası'nın şampiyonu Chapecoense'dir” denildi. Nacional taraftarları, final maçının oynanması gereken statta, Chapecoense'li futbolcular için beyaz giysiler giyerek ve mum yakarak anma organizasyonu yaptı.

BREZİLYA’NIN LEICESTER’I

43 yıllık tarihinin en görkemli sezonunu geçiren ve Chapecoense için ‘Brezilya'nın Leciester'ı yorumu yapılıyordu. Chapecoense, Sudamericana Kupası finalinin ilk karşılaşmasında Kolombiya ekibi Atletico Nacional ile karşı karşıya gelecekti. Medellin'e giderken dağlık araziye düşen uçakta bulunan 71 kişi (45'i takımdan) hayatını kaybetti.

30 Kasım 2016Uçak kazasının benzeri Türkiye`de de yaşanmıştı!Brezilya’nın Chapecoense takımını taşıyan uçağın Kolombiya’da düşmesi ülkede ve dünyada büyük bir üzüntü yarattı. Güney Amerika Futbol Konfederasyonu, Kolombiya’da yaşanan uçak kazasının ardından bütün organizasyonlarını askıya aldı. Peki bundan sonra ne olacak?İlgili Haberi Oku

YÜREK YAKAN ÖYKÜLER

-Takımın 22 yaşındaki forvetlerinden Tiago da Rocha Vieira, kazadan 1 hafta önce eşinin hamile olduğunu öğrendi. Vieira, uçak kazasında yaşamını yitirenler arasında yer aldı.

Chapecoense Teknik Direktörü Caio Junior'un oğlu Matheus Saroli, pasaportunu unuttuğu gerekçesiyle uçağa binemedi. Babasını kaybeden Matheus Saroli, kazanın ardından yaşadıklarını Facebook'tan paylaştı.

-Takımın Arjantinli golcüsü 28 yaşındaki Alejandro Martinuccio, sakatlığı nedeniyle Kolombiya'ya giden kafilede yer almadı ve hayattaki birkaç oyuncudan biri oldu.

-Kazadan kurtulan 6 kişiden 3'ü futbolcu… Yedek kaleci Jakson Follmann, savunma oyuncusu Helio Zampier Neto ve orta saha oyuncusu Alan Ruschel. 24 yaşındaki file bekçisi Follmann'ın sağ bacağı kesildi.

-Milli takımlar düzeyinde az sayıda futbolcusu bulunan Chapecoense'de Avrupa tecrübesine sahip Cleber Santana da forma giyiyordu. Kazada yaşamını yitirenlerden Santana, İspanya'nın Atletico Madrid ve Mallorca takımlarında forma giymişti.

-Karşılaşmayı izlemek için Chapecoense kafilesi ile birlikte Kolombiya'ya giden 21 gazeteciden 1'i dışında kurtulan olmadı. Bu gazetecilerden 6'sı, Fox Sports Brezilya'da çalışıyordu.

Yayınlanma Tarihi:09:59,