SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’ye büyük moral

28 Kasım 2016

Rizespor geride iyi kapanıp kanatlardan hızlı çıkınca Fenerbahçe'yi ilk bölümde zorladı. Sarı-lacivertli futbolcular rakip sahaya her geçtiklerinde karşılarında gömülmüş bir savunma buldular. Robin van Persie'nin bireysel çabasıyla ürettiği bir fırsat pozisyon dışında ilk bölümde pozisyon yoktu. Baskıyı arttıran ev sahibi ekip aradığı golü bulurken kritik hamle Mehmet Topal'ın ileri çıkması oldu. Tecrübeli orta saha rakip ceza sahasının hemen dışında atakları yönlendirip kalitesini gösterdi. Nitekim onun hazırlayıp, Aatif'ın şık bir pasla Moussa Sow'a teslim ettiği top Fenerbahçe adına maçın döndüğü an oldu.

27.dakikadaki bu golden sonra Rizespor'un direnci düştü. Orta alandaki presi yoğunlaştıran Advocaat'ın öğrencileri top kapma sayısını arttırdı. Böyle bir an sonrası bir kez daha sahneye çıkan Mehmet Topal, Moussa Sow'a çok şık bir gol atma imkânı sağladı. Senegalli oyuncu artık klasik haline gelen röveşata golünden sonra ilk devre bitmeden hat-trick yaparak takımını iyice rahatlattı.

2. yarıda önümüzdeki hafta oynanacak derbiyi düşünen Fenerbahçe kendini fazla yormadan istediğini elde etti. Günün başarılı isimlerinden Aatif maç içindeki katkısını bir de golle süsledi.

Derbinin havası kuşkusuz çok farklı. Bu tür maçlar ölçü olarak dikkate alınmamalı. Yediği golden hemen sonra Rizespor'un tüm konsantrasyonunu kaybetmesi işleri çok kolaylaştırdı. Fakat her halükârda, yakalanan 5 maçlık galibiyet serisi ve puan farkının 4'e inmesi derbi haftasında büyük moral olacak.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek