SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zirveye yakışan maç

Muazzam bir atmosfer, keyifli futbol seyri, oyun anlayışları farklı iki namağlup takımın zirve yarışı… Geçen hafta 34. dakikaya kadar pozisyonsuz geçen derbiyle kıyasladığımızda İstanbul'un iki takımı arasındaki bu maça derbi kelimesi daha çok yakıştı diyebiliriz. Taraftarların stadyumda açtığı “Evinize hoş geldiniz” pankartı, Beşiktaş resmi hesaplarından yapılan “Zor günlerimizde ev sahipliğinizi unutmadık. Vodafone Arena ikinci evinizdir” paylaşımı örnek bir davranıştı. Ki Başakşehir de bu anlamda ligin farkındalık yaratan takımlarının başında. Benfica maçı öncesinde Kara Kartallar'a başarılar dileyen Boz Baykuşlar, “Maçtan sonra dinlenmek isterseniz burada da bir eviniz var” mesajını göndermişlerdi.

AVRUPA YORGUNU

11 lig, 5 Avrupa maçı ve bu maçların hepsinden namağlup ayrılmak elbette zor zanaat. Beşiktaş'ın yoğun maç temposunun ardından fiziki ve mental olarak yorgun olabileceği bekleniyordu. Başakşehir de bu olasılığı göz önüne alarak maçı iyi okumuş. Oyuna hızlı başlayıp, kısa paslarla Beşiktaş'ın baskısını kırarak erken gol bulma arayışıyla ilk 15 dakikada 5 atak yaptılar. Cengiz Ünder, kontrataktan bulduğu jeneriklik golle takımını 1-0 öne geçirirken kendini de sosyal medyada trendtopic yaptı. 3 gol 4 asistle ligin gole en fazla katkısı bulunan 20 yaş altı oyuncusu Cengiz.

Emre'nin oyundan çıkmasıyla Başakşehir'in oyun bütünlüğü bozulunca hâkimiyeti devralmaya başlayan Beşiktaş, Marcelo ile skoru 1-1 yaptı. Quaresma faktörünün de burada altını çizelim. Berabere sonuçlanan zirve yarışının iki ana fikri vardı dün. Yorgun ama oyundan vazgeçmeyen bir Beşiktaş, özellikle ilk yarıdaki performansıyla ligdeki yerinin tesadüf olmadığını gösteren Başakşehir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek