SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
İngiltere futbolunda cinsel taciz skandalı!

İngiltere futbolunda cinsel taciz skandalı!

İngiltere Futbol Federasyonu, dört eski futbolcunun genç takımdayken cinsel tacize uğradıklarını açıklamalarının ardından konu hakkında soruşturma başlattı. Bu skandal akıllara Türkiye'de 2 yıl önce yaşanan mide bulandırıcı iki olayı hatırlattı.

İngiltere futbolu, yaşanan cinsel taciz skandalı ile çalkalanıyor. Dört eski futbolcunun, yaklaşık 30 yıl önce genç takımda oynadıkları dönemde yaşadıkları cinsel taciz olaylarını anlatmasının ardından İngiltere Futbol Federasyonu soruşturma başlattı.

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Son dönemde tüm dünyada artış gösteren çocuğa cinsel taciz olayları futbola da sıçradı. İngiltere Futbol Federasyonu, eski futbolcular David White, Andy Woodward, Steve Walters ve Paul Stewart’ın genç takımda oynadıkları dönemde cinsel tacize maruz kaldıklarını itiraf etmelerinin ardından harekete geçti. Konu hakkında soruşturma başlatan yetkililer, olayın başka kulüp ve futbolculara da sıçrayıp sıçramadığı araştırmaya başladı. Skandalı aydınlatmak için polis ile ortak çalışma yürütüldüğünü belirten İngiltere Futbol Federasyonu, sorumlulara gereken cezayı vereceklerini açıkladı. Bu konu hakkındaki şikayetleri dinlemek için açılan çağrı merkezine şimdiye kadar gelen 100’den fazla arama ise durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

18 Kasım 2016Türkiye`nin marka değeri Avrupa`nın yanına yaklaşamadıTürkiye, 21 Kasım Pazartesi gerçekleştirilecek Spor Toto Süper Lig yayın ihalesine kilitlendi. 600 milyon doları bulması beklenen ihale bedeli, ağızlarından marka değerini düşürmeyen Türkiye’deki spor yöneticileri bu rakamın ne kadar büyük olduğundan dem vururken, aslında değer olarak Avrupa’nın yanına bile yaklaşamıyoruz.İlgili Haberi Oku

Crewe takımında forma giydiği dönemde antrenör ve genç futbolcu gözlemcisi olan Barry Bennell’in kendisine tacizde bulunduğunu söyleyen Andy Woodward, yaşadığı olayın etkisinden uzun süre kurtulamadığını söyledi. Bennell’in daha sonra bir çocuğa cinsel saldırı suçundan 9 yıl hapis yattığını hatırlatan Woodward, başka genç futbolcuların da cinsel tacize uğradığını iddia etti. Woodward’ın ardından Steve Walters da Crewe’de oynadığı dönemde Bennell’in kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı. Yıllarca bu olayı bir sır olarak içinde sakladığını söyleyen Walters, “Andy’nin söylediklerini duyduktan sonra omuzlarımdan büyük bir yük kalktığını hissettim. Ben de yaşadıklarımı anlatmaya karar verdi. Umarım bizim itiraflarımız gelecekte diğer genç futbolcuların benzer durumla karşı karşıya kalmalarına engel olur. Çünkü bu gerçekten kaldırılması oldukça güç bir olay” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Crewe Başkanı John Bowler, takımın isminin bu olayla anılmasından dolayı kahrolduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Bennell’in cinsel saldırı suçundan hapis yattığında da başkandım. Bu olayı öğrendiğimde adeta yıkıldım. Şimdi de bu itiraflar geldi. İnsanların nasıl bir karakterde olduğunu dışarıdan bakınca anlamıyorsunuz. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Böyle bir felakete maruz kalan tüm genç futbolculardan özür diliyorum. Bu soruşturmanın açıklığa kavuşması için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız.”

26 Kasım 2016Federasyon taraftarları mağdur etti!Eczacıbaşı Vitra ile Vakıfbank karşılaşmasını izleyen voleybolseverler, Türkiye Voleybol Federasyonu’nun dikkatsizliği sonrasında mağdur edildi! İlgili Haberi Oku

ÇOCUĞA CİNSEL TACİZ ORANINDA BÜYÜK ARTIŞ

Son yıllarda çocuklara yönelik cinsel taciz olayları korkunç boyutlara ulaştı. Avrupa'da yapılan araştırmalar, konunun ne kadar çıldırtıcı boyutlara ulaştığını gözler önüne sermekte… Tüm yasaklamalara rağmen çocuk pornosuna aşırı talepler, aile içinde ensest olayların önlenemeyen yükselişi, özellikle din adamlarının çocukları taciz ettiği şeklindeki şikayetlerin çoğalması, olayın ulaştığı vahameti göstermekte… Crewe takımında yaşananlardan sonra açılan çağrı merkezine gelen aramaların fazlalığı da cinsel tacize uğramış çocukların sayısındaki fazlalığa ve çoğu olayın, ilk adımı atan bir kişi olmadığında, gizli kaldığını insanların bir kez gün yüzüne çıkardı.

Futbol dışında diğer spor dallarında da cinsel taciz sayısındaki artış, çocukların kişisel gelişiminde büyük yara açan bu sorunun bir an önce masaya yatırılması ve acil çözüm bulunması gerektiği gerçeğini insanın yüzüne tokat gibi vuruyor.

09 Ağustos 2016Rio`da yarışan sporcu tacizden gözaltında!Rio Olimpiyatları’nda yarışan Nambiyalı boksör Jonas Junius, temizlikçi bir kadına tacizde bulunduğu iddiası ile tutuklandı.İlgili Haberi Oku

TÜRKİYE’DE DE BENZERİ YAŞANMIŞTI

Bundan tam iki yıl önce, Türkiye’de yaşanan iki cinsel istismar olayı herkesin sinirini bozmuştu. İstanbul’un iki ayrı yakasında gerçekleşen iki mide bulandırıcı haber, Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüştü. Biri 16 biri 10 yaşında iki futbolcu adayı, hayallerine ulaşmak için ilk adımı atmış ve amatör ligde futbol oynamaya başlamıştı. Ancak teknik direktörleri tarafından kendilerine yapılan cinsel saldırı nedeniyle bırakın hayallerine kavuşmayı, yaşadıkları travma nedeniyle uzun süre kendilerine gelememişlerdi. O teknik adamlardan biri olayın adli makamlara ulaştırılmasının ardından çareyi kaçmakta bulmuştu. Küçücük çocuğun güçsüzlüğünden faydalanarak gerçekleştirdiği iğrenç saldırının ardından korkup kayıplara karışmıştı.

İşte mide bulandırıcı o olaylar:

OLAY 1

YER: Üsküdar

KULÜP: Ü.T.B.S.K

ZANLI: T.T.

ZANLININ GÖREVİ: Teknik direktör

MAĞDUR: B.K.

MAĞDURUN GÖREVİ: U 16 yaş grubunda futbolcu

İşte mağdur B.K.'nın Üsküdar Çocuk Büro Amirliği'ne verdiği ifadenin bir bölümü:

Yukarıdaki bilgiler doğrudur ve bana aittir. Ben bugün saat 18.30 sıralarında spor yapmak için gitmekte olduğum S.A. Mahallesi'nde bulunan Ü.T.B.S.K'ye gittim. Bugün normalde kulüp yoktu. Ancak ben lisans için gerekli belgeleri vermeye gittim. Kulüpte sadece T.T.isimli, 0 532 3.. 54 .. No'lu telefonu kullanan hoca vardı. Belgelerim eksik olduğu için evrakları veremedim. Ben de eve gitmek istedim. T.T. hoca bana, “Ben seni gideceğin yere kadar bırakırım” dedi. Ben de kabul ettim. T.T. hocanın siyah renkli, markasını ve plakasını bilmediğim arabasına bindim. Ancak T.T. hoca arabayı çalıştırmadı. Benimle muhabbet etmeye başladı. Bana, “Sende hiç icraat yok, seninki kal….. mu a…. koya…, seni ka….. götürmek lazım, gel seni ka…. götüreyim” dedi. Ben de, “Hayır, olmaz” dedim. T.T. hoca da bana, “Neden olmasın, ben sana ne yapacağını öğretirim, bak şimdi okulda bankta dik oturacaksın, s….. kabartıp yan tarafa yatıracaksın ki kızlar görsün ve etkilensin, zaten kızlar görünce etkilenir, sen de onları s…….” dedi ve “Sen burada bekle, ben bakkaldan bir şey alıp geleceğim” dedi. Arabadan inerken benim cinsel organımı sağ eliyle ellemeye çalıştı. Ben de hemen engel olmaya çalıştım. Zaten bu hareketi yaptıktan sonra arabadan indi ve bakkala gideceğini söyledi. T.T. hoca arabadan inerken bana, “Sen s….. ben gelene k…., bakacağım” dedi ve arabadan indi. İndikten sonra ben hemen arabasından inerek uzaklaştım ve babamı aradım. Babam da yanıma geldi ve hemen büromuza geldik. Bu olayın olduğu yerde kamera bulunmamaktadır. Ben T. T. isimli şahıstan ‘davacı' ve ‘şikayetçiyim.' Uzlaşmak istemiyorum. T.T. beni darp etmedi. Ben bu konuyla ilgili herhangi bir darp, cebir ve fiili livata raporu aldırmak istemiyorum.

Mağdurun babası Ş.K.'nın ifadesi ise şöyle:

Yukarıdaki bilgiler doğrudur ve bana aittir. B.K. benim öz oğlum olur. Oğlum bugün saat 19:20 sıralarında beni aradı ve şu an gitmiş olduğu Ü.T.B.S.K'daki spor hocası olan T.T.isimli, soyadını bilmediğim 0 532 3.. 54 .. numaralı cep telefonunu kullanan şahsın oğluma cinsel organını ellemek şartıyla taciz ettiğini söyledi. Ben de hemen işi bırakıp oğlumun yanına geldim. Oğlum ağlıyordu. Ben de hemen oğlumu alıp büronuza geldim. Nasıl ve ne şekilde tacizde bulunduğunu bilmiyorum. Tek bildiğim, cinsel organını eliyle ellediğidir. Ben bu şahıstan ‘davacı' ve ‘şikayetçiyim.' Uzlaşmak istemiyorum. Oğluma herhangi bir cinsel muayene raporu aldırmak istemiyorum.

18 Mayıs 2015Reşit olmayan kızlara tecavüz…Eski ünlü tenisçi Bob Hewitt, reşit olmayan üç kişiye tecavüz ettiği için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.İlgili Haberi Oku

OLAY 2

YER: Eyüp (İstanbul Avrupa Yakası)

KULÜP: E.İ.K.

ZANLI: R.K.

ZANLININ GÖREVİ: Teknik direktör

MAĞDUR: S.G.

MAĞDURUN GÖREVİ: 10 yaş grubu futbolcu

İşte mağdur S.G.'nin amcası H.G.'nin Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderdiği şikayet ve bilgilendirme yazısının bir bölümü:

E.İ.K'de bulunan Başkan R.K. ve İkinci Başkan B.K. adlı kişilerden şikayetçiyim. Yeğenim, henüz 10 yaşında… Evraklarını toplayıp lisans çıkarmak için kulübe gittiğinde, hocası olacak adam B.K. denen kişi yeğenimi taciz etmiş. Taciz ederken yanağını ısırmış ve yüzünden izi çıkmış. Yeğenim eve geldiğinde annesine söylememek için direnmiş. Fakat daha sonra olayı anlatmış. Ben olayı öğrendikten sonra başkana telefonla ulaşıp durumu anlattım. Başkan R.K denen adam, dalga geçer gibi “Ne olmuş yani ısırmışsa” diye cevap verince ben de Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine şikayet edeceğimi söyleyip telefonu kapattım. Şimdi siz federasyon yetkililerinden gereğinin yapılmasını arz ederim.