SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yeni oyun planı şart

Manchester United ve Galatasaray galibiyetleriyle morallenen Fenerbahçe'de Advocaat işi sıkı tutmuştu. Gruptan çıkma yarışında kritik bir öneme sahip mücadelede derbi 11'inden sadece 2 değişiklik yaptı. O gün cezalı olan Mehmet Topal ilk 11'e dönerken dinlendirilen tek isim Robin van Persie oldu.

Futbolcuların ise Advocaat'la aynı fikirde olduğunu iddia etmek zordu. Daha önce de bahsetmiştim. Yeni planda sarı-lacivertli ekip hızlı oyunla rakipleri dengesiz yakalamak üzerine bir strateji inşa etti. Fakat Zorya geride kapanınca, üstüne futbolcular da isteksiz olunca ilk yarıda bu taktik işlemedi. Rakipten topu kapmak da pek kolay olmadı zira Ukrayna ekibi topu en azından kale önüne kadar getirmek konusunda başarılıydı. Böyle olunca az top kaybı yaptılar ve temsilcimiz de istediği hızlı hücumimkânlarını bulamadı. Hollandalı teknik adamın bu tarz rakiplerine karşı yeni bir oyun planı denemesinde fayda var. Aynı sistemde devam edecekse orta sahada rolleri yeniden ele almak gerekiyor. Daha çok uzaktan şut denemesi, duran toplar üzerine ekstra çalışmalar gerekebilir.

Stoch'un golü tam da bu çarelerden biriydi, o girene kadar uzaktan şut denemesinde bulunan da yoktu. Zaten ilk golden sonra rakip açılınca oyun tamamen Fenerbahçe'nin istediği şekle döndü.

Oyuncu tercihlerini de gözden geçirmekte fayda var. Örneğin Mehmet Topal takımı yavaşlatıyor, Emenike kalabalık savunma içinde etkili olamıyor. Dün gece istenilen elde edildi ama diğer maçlarda benzer sorunlarla karşılaşılması hâlâ olası gözüküyor.

Yazarın Diğer Yazıları