SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hidayet Türkoğlu, Turgay Demirel’i federasyondan sildi

FIBA Avrupa Başkanı ve TBF Onursal Başkanı olan Turgay Demirel'e yeni federasyon başkanı Hidayet Türkoğlu'ndan kısıtlama geldi. Turgay Demirel'in TBF'deki başkanlık görevinden ayrılmasına rağmen elinde geniş imtiyazlar bulunduğu ortaya çıktı. Türkoğlu'nun Demirel'e kişisel harcamaları için verilen kredi kartlarından, makam aracına kadar her şeyi teslim aldığı iddia ediliyor.

Güncellenme: 19:00, 25/11/2016
Hidayet Türkoğlu, Turgay Demirel’i federasyondan sildi

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ekim ayında gerçekleşen olağan genel kurulu ile göreve gelen Hidayet Türkoğlu yönetimi startını sert aldı.

TBF yönetim kurulunun daha görev sürelerinin bir ayı dolmayan, daha önceden yapılan bazı sözleşmelerin feshi ve revize edilmesiyle yıllık 3 milyon tl’ye yakın bir tasarruf gerçekleştirdiği bildirildi.

Sporx’in haberine göre, Türkoğlu başkanlığında toplanan TBF yönetim kurulu bu kapsamda yaptığı son toplantıda FİBA Avrupa Başkanı ve TBF onursal başkanı Turgay Demirel’le ilgili flaş bir karara imza attı. TBF yönetimi, basketbol federasyonu tarafından Turgay Demirel’e tahsis edilen makam aracının, odasının, telefonlarının ve kredi kartlarının geri alınmasına karar verdi.

Demirel’in 2014 yılında FİBA başkanı olup TBF başkanlığını Harun Erdanay’a devretmesine rağmen bir çok harcamasının federasyon tarafından karşılanmasına Türkoğlu yönetiminden veto geldi. Yönetim kurulu Demirel’le ilgili aldığı bu kararı kendisine ileterek odasını boşaltmasını, makam aracını, telefonlarını ve federasyona ait kredi kartını geri vermesini kendisine bildirdi.

Bu arada yaklaşık bir ay süren denetlemede ortaya çıkan bazı şaşırtıcı sözleşmelerle ilgili federasyonun yasal işlem başlatacağı öğrenildi. TBF’de yaklaşık 23 yıl başkanlık görevi yapan Turgay Demirel’le ilgili flaş bir karara imza atan Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki federasyon yönetim kurulu bazı kurul başkanı ve profesyonellerin sözleşmelerini de uçuk bularak revize etmesi dikkat çekti.

Yayınlanma Tarihi:16:39,