SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Bu nasıl derbi, bu nasıl futbol?'' tümcesini kurgulamıştım… Şener'in kenardan getirip Robin van Persie'ye gönderdiği ilk yarının son dakikasına sığdırılan mükemmel gole ise oyunun karakterindeki olumsuz görüntülere bakarak çok şaşırdım. Futbol oluşumunun aykırı görüntüleriyle uyutulduğumuz bir karşılaşmada böylesine bir golün yapılması, bana göre; futbolun aykırı kuralıdır. Kural; Persie tarafından çiğnenmişse, futbol mahkemeleri bu harika pozisyonun sonunda gelen golün fotoğrafına bir süre bakar ve beraat kararı verirdi.

Fenerbahçe ile Galatasaray savunması arasındaki fark, ev sahibinin sertlik derecesinin yüksekliğinden ötürü bir adım öndeydi. Galatasaray'ın Bruma ile yaptığı dikine ancak birey hücumlar, sarı lacivertli takımın savunmasını geçici bir süre etkiledi, o kadar… Gelecek yıllarda Avrupa futbol piyasasını sarsacak Portekizli oyuncu, ne destek gördü, ne de gol olabilecek bir final pası alabildi. Konuk takımın umudu Sneijder, yoğunluğu yüksek bir formsuzluğun, insanı yok eden bataklığına girmiş gibiydi. Çabaladıkça battı.

Sarsılan Galatasaray savunması ve iki kenar savunmacısıydı. Sabri ile Carole hızlı, kısa çalımları önlenemez Volkan Şen ve Moussa Sow'un dağıtıcı yetenekleri ile dağılma çizgisinin tepesini deldi. Sarı kırmızılı takımın savunması giriş çıkışı yoğunlaşan “Yolgeçen Hanı” gibiydi. Karşılaşmanın baştan sona dek görüntüsü karşılıklı tam 57 faulün yapıldığı bir sıra oyunun ümitsizliğiydi. Rvp'nin başta ve sona doğru attığı goller ise derbi denilen futbolumuzun şişirilen renkli balonları idi. Fenerbahçe aklını kullanarak ezeli rakibini, çok iyi tahlil ettiğinin sunumlarını yaparak kendi sahasında galibiyete ulaştı. Galatasaray cephesinde bir düşünce selinin yıka yıka Teknik Direktör Riekerink'in önüne dek ve öfke saçarak geldiğini görür gibi oldum.