SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Advocaat Riekerink’i yendi

21 Kasım 2016

Riekerink, Vodafone Arena'da Beşiktaş karşısında çıktığı maçta takımının önde basmasını sağlayarak rakibini şaşırtmıştı. Dün gece de aynısını düşündü ancak Advocaat tedbirliydi. Fenerbahçe, derbilerde alıştığımızın aksine kendi sahasında baskılı başlamadı. Takım halinde geride beklediler ve oluşabilecek kontratak fırsatlarını beklediler.

Nitekim en doğrusu da buydu zira tecrübeli teknik adamın geldiğinden bu yana yaptırmak istediği tek şey hızlı hücum eden bir takım oluşturmaktı. İlk bölümde böyle bir pozisyon da yakaladılar. Sonrasında top daha çok Galatasaray'da kaldı. Ancak Fenerbahçe öne çıkmayınca sarı-kırmızılı ekibin nasıl hücum edeceğine dair başka bir planı olmadığı ortaya çıktı. Böylece neredeyse izleyenleri uyutacak derecede sıkıcı bir ilk yarı izledik. Son ana kadar sabırla bekleyen Fenerbahçe aradığı fırsatı buldu, Alper ve Şener'le gelişen atakta van Persie usta işi bir vuruşla takımını öne geçirdi.

2. yarıda Riekerink'in Yasin hamlesi sarı-kırmızılı ekip adına beklenen etkiyi yapamadı. Ardından Podolski de girdi ama Galatasaray oyunda tempoyu biraz yükseltmesine rağmen istediği fırsatları yakalayamadı. Tolga Ciğerci'nin anlamsız uzaktan şut denemeleri de pek çok atağı başlamadan bitirdi. Serdar Aziz'in sebebiyet verdiği penaltı derbinin sonucunu fiilen ilan etti.

Riekerink bir türlü çözüm üretemedi ama Advocaat'ın basit bir taktik düşüncesi vardı. Öğrencileri bunu sabırla uyguladı. Hata yapmadılar ve fırsatlar geldiğinde değerlendirerek bir kez daha Kadıköy'den zaferle ayrılmayı başardılar. 3 puanda en büyük payı Hollandalı teknik adamın hanesine rahatlıkla yazabiliriz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek