SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Transfere gerek yok

18 Kasım 2016

LİGİN zirvesinde bulunan Beşiktaş'ın teknik patronu Şenol Güneş'in sezon öncesinde yaptığı stoper çıkışı sonrası yönetim içindeki hareketlilik, tecrübeli teknik adama geri adım attırmıştı. Başkan Fikret Orman başta olmak üzere hemen hemen tüm yönetim yapılan transferlerin yerinde olduğunu açıklamıştı. Beklenen ve hep bildiğimiz süreç yani. Takımın hocası sürekli transfer ister, alınanlarla yetinmez. Yönetim ise alınanların yeterli olduğunu söyler. Buraya kadar yanlış yok. Ama transfer isteyen hocanın bunu sürekli karakter haline getirmesinin bir anlamı yok. Şenol hocanın daha önce çalıştırdığı takımlara baktığımızda bunu klişe haline getirdiğini görüyoruz.

TOSIC VE Q7 SANKİ YENİ

SEZON öncesinde stoper alınmış olsaydı Tosic ya gidecekti ya da yedek bekleyecekti. Şimdi ise Türkiye'nin önemli stoperlerinden birisi oldu. Şimdi yaşanan sakatlıklar sonrasında bakıyorsun kadroya, en önemli eksik kanat oyuncusu haline geldi. Kulislerde kanat oyuncu listeleri dolaşıyor şimdilerde de. Yani transferin sonu yok. Ancak paranın sonu var. Sezon başında stoper, şimdi kanat oyuncusu. Eksik mi? Evet eksik. Ama şunu da kabul etmek lazım. Türkiye'nin rotasyona en açık kadrosuna sahip takımı Beşiktaş. Düşünün ki geçen sezon ya 60 dakika sahada tuttuğu ya da 60'dan sonra oyuna aldığı Quaresma'ya takımın tüm ritmini veriyor bu sezon Şenol hoca.

MESSI BİLE 1 TANE

YANLIŞ anlaşılmasın Quaresma da bunu harika yapıyor. Özetle geçen sezon sol bek olarak tercih edilen Tosic, yeni bir stoper transferi gibi, Quaresma da oyun yükünü sırtlayan ve bunu 90 dakika boyunca yapan genç bir yetenek gibi. Ummadık taş baş yardı yani. Beşiktaş'ın Gökhan Töre'ye, bir de Caner'in bonservisine ihtiyacı var. Bu kadro bu oyun anlayışı ile hem sezonu hem de Şampiyonlar Ligi'ni götürür. Sonuçta Barcelona'nın da bir tane Messi'si var. Başka Messi'si yok. Hiçbir takımın sınırsız transfer ihtiyacı veya inanılmaz geniş bir kadrosu olamaz. Töre devre arasına dönecek dertler bitecek. Caner'in de devre arasında bonservisi alınınca sıkıntı kalmaz.

SİSTEME UYARSA GELİR

BEŞİKTAŞ yönetimi, transfer konusunda işini şansa bırakmayan bir ekip ile çalışıyor. İzleme komitesi, yönetim, başkan ve hoca bu anlamda çok uyumlu. Şimdi tek hedef bir kanat oyuncusu. Böyle söyleyince başka bölgeler ile ilgili çalışma yok mu diye soru gelebilir aklınıza. Var. Tüm bölgeler için 3 alternatifli raporlar hazır. Ancak devre arasında yapılacak transferde Avrupa'nın öyle önemli takımlarından flaş bir transfer beklemeyin. Avrupa'nın ikinci sınıf takımlarından, sadece sisteme uyacak bir oyuncu alınacak. Sistemdeki boşluğu doldurmak için.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek