SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Taha Akgül gözünü Tokyo’ya dikti

2016 Rio Olimpiyatları'nda 125 kiloda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, "Öncelikli hedefim 2'nci olimpiyat şampiyonluğu. Yani 2020'deki Tokyo Olimpiyatları'nda ülkemize en iyi şekilde temsil edip, altın madalya almak istiyorum" dedi.

Güncellenme: 18:56, 16/11/2016
Taha Akgül gözünü Tokyo’ya dikti

Brezilya’da yapılan 2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, Sivas’ta Doğa Koleji’nde düzenlenen söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Güreşe başladığı yılları ve kazandığı şampiyonlukları anlatan Akgül, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. Güreşe başlamak isteyen öğrencilere tavsiyede bulunan Akgül, güreşin en zor spor olduğunu belirterek, “Yeni başlayan kardeşlerimizin öncelikle güreşi sevmeleri lazım. Yani güreş sevmeden, hobi olarak yapılacak bir spor değil. Başarı için sonuna kadar mücadele edilmesi gerekiyor. Daha sonra ise sabır ve fedakarlıkla çalışmak gerekiyor. Fedakarlık yapılmadan bir yere gelinmiyor” dedi.

‘HEDEFİM, İKİNCİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU’

Akgül, bundan sonraki hedefleri ile ilgili sor üzerine, “26 yaşındayım. Spor hayatı 32-33 yaşlarına kadar zirvede yapılabilir. Öncelikli hedefim ikinci olimpiyat şampiyonluğu, yani 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum ve altın madalya almak istiyorum. 2020 yılına kadar Avrupa ve dünya şampiyonaları olacak. Hedefim, olabildiğim kadar Avrupa şampiyonu olmak, olabildiğim kadar dünya şampiyonu olmak. Şu anda dört defa Avrupa şampiyonluğu ile Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. İnşallah, bundan sonraki hedefim 5’inci, 6’ncı Avrupa şampiyonluğu. Yani yeni rekorlar için ülkemin bayrağını yeniden göndere çektirmek için mücadele ediyorum. Sporu bıraktıktan sonra da bir şekilde sporun içerisinde yer almak istiyorum” dedi.