SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Fenerbahçe Üniversitesi’ne TBMM’den onay çıktı

Fenerbahçe Üniversitesi’ne TBMM’den onay çıktı

İstanbul'da Fenerbahçe Üniversitesi kurulmasına yönelik tasarı TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı.

Fenerbahçe’nin yıllardır hayalini kurduğu üniversite projesi için önemli bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulu, İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulması teklifine onay verdi. İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi’nin yanı sıra Ayvansaray Üniversitesi’nin de kurulmasına onay çıktı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nden konu ile ilgili şu açıklama yayınlandı:

“TBMM Genel Kurulu’nda İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi kurulması kabul edildi. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da tasarıya 4 madde ihdas edildi. Yasaya göre, İstanbul’da Fenerbahçe Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından ‘Fenerbahçe Üniversitesi’ kurulacak. Üniversite, Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü’nden oluşacak.”

YÖK’DEN ONAY ÇIKMIŞTI

Fenerbahçe, üniversitenin açılması için Mart ayının ortasında Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) onay almıştı.

YÖK’ten Fenerbahçe’ye gönderilen açıklamada, “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi kurulmasına ilişkin teklifi adı geçen vakıf yetkililerinin Yükseköğretim Genel Kurulunda yaptıkları sunum sonrasında uygun bulunarak kabul edilmiştir. Üniversitenin kuruluş kanunu TBMM Genel Kurulundan geçtikten sonra Resmi Gazetede yayımlanmasına müteakip tüzel kişilik kazanacaktır. Yükseköğretim Kurulu olarak, aldığımız kararın yükseköğretimimiz, Fenerbahçe Kulübü camiası ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.” ifadelerine yer verilmişti.

16 Kasım 2016Volkan Demirel, hakaret davasını kazandı!Volkan Demirel, Trabzon’da yayınlanan yerel gazete Taka’ya yönelik açtığı hakaret davasında haklı bulundu.İlgili Haberi Oku