SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Kadro derinliği sonucu belirledi

Kadro derinliği sonucu belirledi

Fatih SÖYLEMEZOĞLU yazdı...

Her zaman söylediğim şey ‘sporun yüzde ellisi psikoloji', geriye kalan teknik, taktik, kondisyon, antrenman vs. Her iki takımımız da Euroleague'de oynuyor ve haftada 3 maç gibi NBA temposuna ayak uydurmaya çalışıyor.

Bu süreçte kazanıyorlar, kaybediyorlar, yoruluyorlar, sakatlıklarla mücadele ediyorlar ancak iş derbiye gelince hepsi aslan kesiliyor. Ekstra bir motivasyona gerek kalmadan yorulana kadar bize güzel bir müsabaka izlettiler.

Her iki takım arasındaki kadro derinliği farkı ortaya çıkana kadar, Galatasaray hücumda doğru top paylaşımları ile 14'te 8 gibi bir yüzde ile maça tutunmayı başardı. Kadro derinliği açısından fark olan takımların oynadığı maçlarda genelde 3. periyot ile birlikte zayıf olan takımda yorgunluklarla birlikte şutlar girmemeye başlar, moraller bozulunca savunma direnci düşer ve kuvvetli olan kazanır. Bunu terse çevirmek için sahada beklentilerin aksine bir şeyler yapmak gerek. Tabii bu rutini bilen kuvvetli kadro da (Fenerbahçe) savunma sertliğini arttırarak zayıf takımı (kadro derinliği olarak Galatasaray) çemberden uzaklaştırıp netice almaya calışır ki, bu maçta da aynı senaryoyu izledik.

Nitekim 3. periyodun 5. dakikasında skor 52-43 Micov'un şutu çembere dahi değmiyor. Ve Galatasaray'ın 7'de sıfır olan 3 sayı yüzdesi her şeyi anlatıyor. Devamında yoruldukça oyundan düşen Galatasaray ve moral motivasyon ile performansı artan bir Fenerbahçe izledik.

Gelelim yurdumun seyircisine… Sebebi ne olursa olsun, 30 sayı farka doğru giden bir maçta takımına ceza alacak davranışlarda bulunmanın ne anlama geldiğini, olay yerine kadar gelerek “skorboard'a bakın ve akıllı olun” diyen Obradoviç gayet güzel izah etti. Salondaki kameralar her şeyin sebebini ortaya koyacaktır!

Son söz Obradoviç'e… Defalarca uyarılmasına rağmen bench'te oturması gereken ve ısrarla maç boyu oturmayan yardımcı antrenöre verilen teknik faul sonrası hakemlere yardımcı olması gerekirdi.