SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hidayet Türkoğlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak ne yapıyor?

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ve Hidayet Türkoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak neler yaptığını açıkladı.

Güncellenme: 12:25, 12/11/2016
Hidayet Türkoğlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak ne yapıyor?

Aktif basketbol yaşantısını noktaladıktan sonra Türkiye Basketbol Federasyonu’nda (TBF) önce CEO sonra başkan olarak görev yapan Hidayet Türkoğlu, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini sürdürüyor. Hem TBF başkanı olma süreci hem de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak aldığı maaş tartışma konusu olan Hidayet Türkoğlu, Aylum Talu’nun konuğu olduğu Habertürk’te merak edilen soruları yayınladı.

26 Ekim 2016TBF`nin yeni başkanı Hidayet TürkoğluVe Basketbol Federasyonu’nda beklenen oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Hidayet Türkoğlu’nun, TBF Başkanlığı seçimlerine girmesinden sonra Harun Erdenay adaylığını çekmiş, Türkoğlu tek aday kalmıştı. Bugün, Ankara Hilton Otel’inde yapılan genel kurul sonunda Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu oldu. Harun Erdenay İTÜ Basketbol’un başına geçecek.İlgili Haberi Oku

Doping cezası olması nedeniyle TBF Başkanı seçilmesi hakkında soru sorulmadığı için konuşmayan Hidayet Türkoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak neler yaptığını ise şu sözlerle açıkladı:

“Sporun bütün branşlarında sporcularımızı takip ediyoruz. Tesisleri geziyoruz. Raporumuzu yazıp Cumhurbaşkanı’na iletiyoruz. Cumhurbaşkanımızı yoğun temposuna rağmen sporla çok ilgili… Ramazan’a kadar haftanın üç günü Cumhurbaşkanımız ile birlikte spor yapıyorduk. Hem basketbol hem de futbol oynuyorduk. Futbolda olduğu gibi basketbolda da oldukça yetenekli…

cumhurbaskanligi-kupasi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olmak ayrı bir gurur. Cumhurbaşkanımız sporu seven bir kişi…  Sayın Cumhurbaşkanımız uzun bir aranın ardından bir basketbol maçına gelerek Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı izledi. Kendisini biraz daha basketbolun içine çekmeye çalışacağız. Cumhurbaşkanımızın sporla ilgili olması bizi sevindiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızı sporun her branşında görmek spor camiasını mutlu ediyor.”

04 Kasım 2016Hidayet Türkoğlu`nun balmumu heykeli yapıldıÜnlü isimlerin balmumu heykellerinin sergileneceği, Türkiye ile dünyadan 60’ya yakın ünlü ismin figürünün yer alacağı Madame Tussauds İstanbul’un açılışı Aralık ayında yapılacak.İlgili Haberi Oku

TBF BAŞKANI SEÇİLMESİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Harun Erdenay’dan boşalan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) başkanlığına oturan Hidayet Türkoğlu’nun hem öğrenim durumu hem de aldığı doping cezası tartışılmasına neden olmuştu. Bir süre öncesine kadar bir kişinin TBF Başkan adayı olabilmesi için üniversite diploması olması gerekiyordu. Ancak bu kural kaldırılınca Hidayet Türkoğlu’nun lise diploması yeterli olmuştu. Hidayet Türkoğlu'nun önündeki diploma engeli kalkmıştı ancak FIBA'dan aldığı 6 aylık ceza kafaları kurcalamaya devam etmişti. Türkoğlu, 2013 yılında Orlando Magic forması giyerken kullandığı yasaklı madde nedeniyle 20 maç ceza almasının yanında FIBA'dan da 6 ay hak mahrumiyeti cezası almıştı.

26 Ekim 2016Hidayet Türkoğlu: Var gücümüzle çalışacağızTürkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) yeni Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Basketbolumuzu bu döneme taşımakta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak çözülmeyi bekleyen sorunlarımız ve geliştirilmesi gereken alanlarımız var. Omuz omuza yürümemiz gereken uzun bir yolculuktan bahsediyorum” dedi.İlgili Haberi Oku

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun sitesinden 23 Eylül tarihinde yayınlanan ‘Başkan adaylığı ile ilgili hususlar’ başlıklı yazının c maddesinde şu yazıyordu:

Tahkim Kurulu, Genel Müdürlük ceza kurulları veya spor federasyonlarının ceza veya disiplin kurullarınca son beş yıl içerisinde bir defada üç ay veya toplam altı ay hak mahrumiyeti cezası almadığına dair beyanı.”

Ancak Hidayet Türkoğlu, normalde başkan adayı olmasını engellemesi gereken bu maddeye rağmen tek aday olarak TBF Genel Kurulu’na katılmış ve başkan seçilmişti.

Yayınlanma Tarihi:12:24,