SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Belhanda’yı çıldırttılar: Terörist değilim ‘Müslüman’ım

Kariyerini Fransa'da sürdüren Younes Belhanda, ülke basınında çıkan bir yorum sonrası adeta çılgına döndü. Müslüman olduğu için kendisine terörist gözüyle bakıldığını belirten Belhanda, isyan etti. Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil de benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştı.

Tarık ERYİĞİT
Güncellenme: 17:52, 11/11/2016
Belhanda’yı çıldırttılar: Terörist değilim ‘Müslüman’ım

Adı bir dönem Fenerbahçe ile de anılan Younes Belhanda, Fransa’da sıkıntılı günler geçiriyor. Nice’de forma giyen Faslı futbolcu, hakkında çıkan bir yorumun etkilerinden kurtulmaya çalışıyor.

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Fransa Ligue 1’de Nice forması giyen Younes Belhanda hakkında yapılan bir yorum, ortalığı karıştırdı. Faslı futbolcu ile ilgili bir radyo programında değerlendirmeler yapan Daniel Riolo, Belhanda’nın transfer edilmesinin büyük bir hata olduğunu söyledi. Son dönemde Belhanda’nın kendisini kaybettiğini belirten gazeteci “Çok fazla ibadet ediyor. Başka bir dünyaya geçmiş. Sanki daha fazlası gibi” ifadelerini kullandı.

10 Kasım 2016Fatih Terim bir tek o ismi affetmedi!Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan ve Gökhan Gönül’ü affedip milli takıma yeniden çağıran Fatih Terim, EURO 2016 sırasında prim alamadıklarını Arda’ya ilettiği için kızdığı masör Uğur Durul’u affetmedi!İlgili Haberi Oku

Bu yorum, ülkede büyük etki uyandırdı. Özellikle yorumun muhatabı Belhanda, Riolo’ya sert tepki gösterdi. Hakkında neden böyle bir yorum yapıldığını anlayamadığını belirten 26 yaşındaki futbolcu “Benim Müslüman olmamın konuyla nasıl bir bağlantısı var? Ben terörist değilim ‘Müslüman’ım” dedi. Tepkilerin artması üzerine Riolo’nun çalıştığı radyo, Belhanda ve Nice’ten özür diledi.

MESUT ÖZİL DE AYNI SIKINTIYI YAŞAMIŞTI

Belhanda’nın yaşadığı bu durum, aslında Fransa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası öncesinde parti başkanlarının söylemleri nedeniyle artan İslamofobi’nin bir sonucu… Özellikle Mesut Özil ve Karim Benzema, turnuva öncesi Müslüman oldukları gerekçesiyle yoğun baskı altında kalmışlardı.

17 Ağustos 2016Ellen DeGeneres`in Bolt paylaşımı ortalığı karıştırdıDünyaca ünlü ABD’li sunucu Ellen DeGeneres’in Usain Bolt paylaşımı sosyal medyayı salladı. DeGeneres ırkçılık suçlaması ile karşı karşıya kaldı.İlgili Haberi Oku

Alman aşırı sağcı ve İslam düşmanı “Almanya için Alternatif” (AfD) partisinin başkanı Frauke Petry, Mesut Özil’in umreye gitmesi hakkında yaptığı açıklamalarla İslamofobi’yi körüklemişti. Alman Welt am Sonntag gazetesine Türk asıllı Alman futbolcunun ibadetini yapmasında bir sakınca olmadığını söyleyen Petry, “Mekke’yi ziyaret etmek bilindiği üzere bir Müslüman’ın dini görevlerinden biri ancak bunun tüm dünyaya gösterilmesinin uygun olup olmadığı tartışmalı” diyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Aynı parti, seçim programında “İslam Almanya’ya ait değildir” ifadesine yer vermiş ve İslam karşıtı söylemleri desteklemişti. Petry, ayrıca, İslamiyet’in bazı kurallarının Alman Anayasasına aykırı olduğunu da iddia etmişti.

08 Kasım 2016Amed Sportif futbolcusu Deniz Naki beraat ettiDiyarbakır'da yargılanan Amed Sportif Faaliyetler futbolcusu Deniz Naki beraat etti.İlgili Haberi Oku

Fransa’yı ırkçılıkla suçlayan Karim Benzema’da benzer bir tavırla karşılaşmıştı. Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi milletvekili Marion Marechal-Le Pen, Benzemayı “Fransa’da doğan ve yetişen Benzema, bu ülke sayesinde milyoner oldu. Mutlu değilse gidip Cezayir Milli Futbol Takımı’nda oynayabilir” ifadelerini kullanmıştı. Tartışma, Fransa Milli Takımı Teknik Direktörü Didier Deschamps’ın şampiyona öncesi oynanan hazırlık maçında Benzema dışında Tunus asıllı Ben Arfa’yı da kadroya dahil etmemişti. Bu tercihin ırkçı bir tutumun sonuçları olduğu ülkede uzun süre tartışılmıştı.

Yayınlanma Tarihi:16:11,